Sevgili Ziyaretçi,

Türkiye'nin en büyük Parfüm Forumu Kokuyorum.net forumumuza Hoşgeldiniz. Aşağıdaki linkten ücretsiz üye olabilirsiniz. Lütfen üyelik sonrası genel kurallarımızı okuyunuz. Satın alınan tüm ürünlerden Kokuyorum sorumlu değildir.

Üye Ol

IFRA ve 49. Düzenlemesi

Konusu 'Yeni Parfümler ve Parfüm Dünyasından Son Haberler' forumundadır ve azzura tarafından 19 Mart 2020 başlatılmıştır.

By azzura on 19 Mart 2020 10:19
 1. azzura

  azzura Senior Moderator
  Yönetici

  Katılım:
  20 Haziran 2017
  Mesajlar:
  3.560
  Beğenileri:
  23.928
  Merhaba sevgili parfümseverler, IFRA bildiğiniz üzere herhangi bir kamu kuruluşu olmamasına rağmen uluslararası kozmetik sektöründe düzenleyici (regülatör) kuruluş olarak yer almaktadır. Bu doğrultuda özellikle insan sağlığına ilişkin araştırmalar yaparak parfümlerde kullanılan hammaddeler (doğal veya sentetik) bazı kısıtlamalara gitmekte ve düzenlemelere yer vermektedir.

  IFRA'nın en önemli özelliği yapmış olduğu regülasyonlar vastıyasıyla parfüm dünyasına ve sevdiğimiz parfümlerin kompozisyonlarına yön vermesidir. Bazen bazı parfümlerin ilerleyen süreçlerde reformülasyon geçirmelerinin sebeplerinden birisi de IFRA regülasyonlarıdır denebilir. Peki bu regülasyonlara uyulmazsa ne olacaktır. Buna göre IFRA şartlarına uymayan parfümlerin küresel pazarlama ağları ile satışı yapılamamakta ve belli bölge veya ülkelerle sınırlı kalmaktadır. Bu da uluslararası kozmetik şirketlerinin istemediği bir hususu oluşturmaktadır.

  Tekrar 49. düzenlemeye gelirsek, IFRA almış olduğu yeni kararlarla bazı parfümlerde kullanılan hammaddelerin kullanım oranını kısıtlamaya ve miktarı düşürmeye gitmiştir. Köklü bir değişiklik gibi gözükmekte olan bu husus IFRA tarafından insan sağlığına verdiği zararlar sebebiyle yapıldığı dile getirilmiştir. Yapılan düzenlemelerin ciddi boyutlarda olması nedeniyle her ne kadar karar alınsa bile regülasyonların yürürlüğe girme tarihi (yani firmaların çıkardıkları parfümlerin uyması gereken düzenlemeler) 2021/Şubat ayına kadar uzatılmıştır. Bu süre sonunda firmaların pazarladıkları ürünlerde köklü değişimler olacaktır. Firmaların halihazırda satışta bulunan ürünlerini ise, 2022 yılına kadar raflardan kaldırıp yeni düzenlemelere uygun olan parfümlerini kullanmaya başlamaları gerektiği belirtilmiştir.

  Yeni düzenlemeler hem iyi hem kötü 33 yeni düzenleme ve revize içermekte. Bunlardan iyi olanları örnek vermek gerekirse; eugenol ve isoeugenol (karanfil çiçeği ve baharatının temeli), cinnamaldehyde ve cinnamyl alcohol, safranal (safran sentetiği), hydroxycitronellal (müge çiçeği veya ingilizce adıyla lily of the valley), rose ketones (damascones) gibi sentetik malzemelerin kullanımında bir artışa gidilmiştir.

  Kötü kısmına geçilirse; parfümlerde kullanılan doğal içerik kısmının giderek daha da kısıtlandığı düzenlemede görülmektedir. Buna örnek; yasemin miktarının doğal kullanım oranı binde 7 iken (0,7%) bu oran binde 6'ya (%0,6) düşmektedir. Opoponax absolute kullanımı binde 45'ten (0,45%) binde 43'e (0,43%) düşmektedir. Bu durum ise bir çok parfümde reformülasyon sebebi olarak gözükmekte.

  Yeni düzenlemelerde yer alan diğer birtakım düzenlemeler ise şöyle; benzyl benzoate 4.8% (eski oran sınırı 26.7%), canthoxal: 0.82% (eski oran sınırı 2.67%), anis alcohol 0.21% (eski oran 0.68%), cyclamen aldehyde 0.95% (eski oran sınırı 2.67%), hexyl salicylate 6.5%(eski oran sınırı 16%), helial 2.6% (eski oran sınırı 5.3 %), amyl cinnamic aldehyde 7% (eski oran sınırı 10.7%), cashmeran 3.8% (eski oran sınırı 5.43%)

  Bakalım yeni düzenlemeler neler getirecek ortaya göreceğiz. Son olarak ünlü kimyager ve modern tıbbın kurucularından olan Paracelsus'un ifadesiyle; "Zehir olmayan hiçbir şey yoktur sadece zehir olmasına engel olan doz(miktar) vardır." diyerek yazımızı noktalayalım.

  Yazımızın kaynağı için: https://www.fragrantica.com/news/IF...perfumery-are-somewhat-exaggerated-13406.html
   
  #1
  ugurtepe, Zulkarneyn, cantona8 ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
Tags: bu makale etiketlenmedi

Mesaj

Konusu 'Yeni Parfümler ve Parfüm Dünyasından Son Haberler' forumundadır ve azzura tarafından 19 Mart 2020 başlatılmıştır.

  1. rasta82
   rasta82
   bu IFRA nın hayırlı bir işini daha görmedim :)
   kuzgun1984, Süleyman, ibrahimB. ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. xPixa
   xPixa
   Yine çoğu parfüm gümbürtüye gidecek gibi duruyor. Yazık ne diyeyim.
   kuzgun1984 ve azzura bunu beğendi.
  3. elle61
   elle61
   İFRA BENİMLE DERDİN NE KARDEŞİM:
   [​IMG]
   starmaster, azzura ve xPixa bunu beğendi.
  4. xPixa
   xPixa
   Who are the founders and the permanent members of the IFRA?

   The same well-known organizations: Firmenich, Givaudan, IFF, Robertet, Symrise, Drom and Takasago International. They pay for the RIFM work, whose international expert team (dermatologists, toxicologists, pathologists, environmental security analysts), not connected with the perfumery industry at all, study and test perfume ingredients.

   Heralde parfümler niye gümbürtüye gidiyor anlaşılmıştır. Zamanında izlediğim Poyraz Karayel'de Zülfikar vardı hatırlayanlar o meşhur olayı bilir; "Küresel Sermaye" :)
   Özellikle Dior'un Fahrenheit ve Dior Homme Intense'nin nasıl gümbürtüye gittiğini aşağıdaki linkte rahatlıkla bulabilirsiniz.
   Zaten yukarıdaki paylaşımda yer alan linkin içerisine eklenmiş bir şey benim paylaştığım.

   https://www.fragrantica.com/news/Forbidden-Smell-is-Sweet-IFRA-and-Fragrance-Safety-8073.html
   cctaymaz, azzura ve Ntmm22 bunu beğendi.
  5. azzura
   azzura
   Anladığım sınırlamalar aslında reformülasyon için yeterli değil ama bahane daha doğrusu günah keçisi hazır ve maliyetten kaçmak için ucuz sentetiklerin bahanesi IFRA oluyor :)
   elle61 bunu beğendi.
  6. elle61
   elle61
   Bence de hocam. Maliyeti düşürmek için markalar İFRA'YA sığınıyorlar.
   azzura bunu beğendi.
  7. kosovic
   kosovic
   IFRA doğal hammadde üreticileri ile girdiği yarışı kaybederken, çok uluslu markalar ile girdiği yarışı kazanıyor.
   Sebebi, biri doğal hammadde den kazanıyor, diğeri ne kadar ucuz sentetik veya ne kadar az hammadde o kadar kâr düşüncesinde.
   Bir çok arkadaş gibi, benimde kanaatim, markaların maliyetten kısmak için yaptığı bir dümen gibi geliyor.
   Zulkarneyn, Ertuğrul ve azzura bunu beğendi.
  8. elle61
   elle61
   Bir de bu, 49. düzenleme. 50.sinden Allah muhafaza.
   azzura bunu beğendi.