İnceleme Etat Libre D'orange - Experimentum Crucis

azzura

Perfume Lover
Moderatör
Katılım
20 Haz 2017
Mesajlar
5,421
Ümit Yaşar Oğuzcan bir şiirinde; “Beni sevmesen Dünyayı bütün insanlara zindan ederdim” der. Parfümlerde de sanırım bu nota benim için kimyon. Aslında baharatlı ve buruk biraz ağladıktan sonra gözyaşlarının yanaklarınızda kuruması gibi tatsız ama sahici ya da bir kavga sonrasında yüzünüze yediğiniz yumruklar gibi sonradan hissettiğiniz kırık dişinizin ağzınızda yarattığı o tatsız ve dilinizle devamlı yokladığınız boşluk gibi bir nota bu kimyon.

Bu yazımda da anlatacağım üzere Fransa merkezli “sanat, sanat içindir”ci ahlaki değerlerden yoksun ve didaktik ve faydacı olmayan parfümevi Etat Libre d’Orange (Türkçe mealiyle turuncu özgür devlet) markasından çıkan Experimentum Crucis ile birlikteyiz.

125179_img-4004-etat_libre_d_orange-experimentum_crucis_480.jpg

Son dönemlerin Akigalawood’cusu, ambroksan’cısı, parfümevlerinin aranan parfümcüsü ve yine aynı şekilde D. Ropion’un yancısı olan parfümer Quentin Bisch tarafından yaratılmış. (ki yaratmak allaha mahsustur dediğinizi duyar gibiyim hadi sizi kırmayım ortaya çıkarmış veya tasarlamış diyelim barışalım)

Parfüm olarak o kadar keyif verdiğini söyleyemem ancak net olarak gül ve kimyonun baş başa vals yaptığı ancak ortada ne bir müzik ne de bir dans pistinin olmadığı daha çok bir sokak ortasında dans eden kadın ve erkek portresini gözünüzün önüne getirdiği oldukça değişik ve cesaret isteyen, çılgınca ama bir o kadar da merak uyandıran Cartier tarzı bir giriş yapmakta.

Parfüm tende durdukça kimyon ortamı terk edecek sanarken asla sizden ayrılmıyor. Şaşırıyorsunuz lakin gül ortamı sakin ol ağbi diyerek biraz dizginliyor. Bekliyorsunuz, bekliyorsunuz sanki geri dönecek bir sevgilinin aramasını bekleyen Hakan Altun gibi ama dönmüyor ya kimyon da öyle; gitmiyor!

Her neyse parfüm durdukça özellikle kuruma notasında sert ve oldukça topraksı bir paçuli karşınıza çıkıyor. Burası oldukça etkileyici çünkü bu kadar bekleyiş sonrasında yumuşar beklediğiniz parfüm sert bir bitiş sergiliyor. Aslında kokan şey akigalawood. Paçulinin sentetiği ancak bu daha iso-e süperimsi, odunsu ve değişik. Genel olarak ciddi manada Allah’a şirk koşmuşsunuz da çarpılmışsınız hissiyle kimyon sevmeyenleri karşılayan ve tövbe ettiren parfüm genel manada güzel bir gül, kimyon ve paçuli(odunsu nüanslar) birlikteliği, Gül seven ve bunu daha farklı şekilde verilmesini isteyen ya da sıkı bir Cartier – Declaration severiyseniz kesinlikle seversiniz. Aksi takdirde denemenizi ve ona göre kararınızı vermenizi öneririm.
 

MD

Founder Administrator
Yönetici
Katılım
16 Mar 2015
Mesajlar
2,294
Bir çırpıda okudum kaleminize sağlık


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 
Üst