DIOR ADDICT EDP

Şerif23

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
17 Mar 2015
Mesajlar
926
henüz 13 yıl geçmesine rağmen adını kült parfümler listesine yazdırmış bir parfüm. o bir bayan parfümü ama birçok erkek parfümseverin de gözdesi olduğunu biliyorum.2002 yılında thiery wasser tarafından oluşturuldu.
genel anlamda çiçeksi-oryantal çizgisinde.
başlangıcını portakal çiçeği mandalina yaprakları ile yapıyor. ama ferah parlak bir tablo oluşmasın sakın kafanızda. birde GECE KRALİÇESİ denen bir çiçek var. koklama şerefine nail olamadım ama bu parfüme çok özel bir hava kattığı kesin . çünkü 2014 formülünde bu çiçek yok ve çok şey keybettiği aşikar.
orta bölümden itibaren vanilya dümeni ele alıyor ve sona kadar devam ediyor. kremsi bir vanilya hissiyati var sona kadar.kalıcılığı ve farkedilirliği top seviyede diyelim:)
çok iddialı dikkat çekmeyi seven insanların gözdesi bir parfüm.kesinlikle mütevazi mazbut :) olamaz.
kış ayları için uygundur. yazın kullanma gafletinde bulununca kötü sonuçlar doğuracağı aşikar.
henüz 13 sene olmasına rağmen 2 kez formülasyon geçirdi.bu konuda biraz bilgi kirliği yok değil. kimileri 2012 versiyonunu çok beğenip 2014 versiyonunu yererken kimileri de 2014 versiyonun 2002 ye çok yakın olduğunu iddia ediyor. ben 2012 versiyonunu beğenenlerdenim
 

YILKANT

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
23 Mar 2015
Mesajlar
1,154
İlk sürümlerinden birini koklama şerefine erişmiş biri olarak söyleyeyim yeni sürümler seyreltilmiş ve kalitesiz diyebilirim. Eksildiği o kadar bariz ki yazık olmuş. Gece kraliçesi çiçeği jamaika da yetişen ve sadece yılda bir gün açan bir çiçek başında doğuşu beklenen bebek gibi beklenip açtığı anda toplanıp yerinde özünün alındığı rivayet edilir. Şimdiye kadar bir başka parfümde kullanıldığını da zannetmiyorum. Kullananlara sırf bu hikayesi ile bile özel hissettirdiğini düşünmüyorum biliyorum. Addict i aslında poisonlar ve diğer diorlarlardan ayıran bu çiçekti bence.
 
Son düzenleme:

İSKeNDeR

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Katılım
7 Mar 2015
Mesajlar
425
en güzel bayan parfümleri listemde yerini koruyor
 

mm.olcayto

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
2 Eyl 2015
Mesajlar
921
Çok merak ettiğim kokulardan şişeside ayrıca şık.
 

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
Katılım
22 May 2015
Mesajlar
1,417
Selamlar ustalar, hocalar, efendiler, beyler, bayanlar :).. Evet hitap şeklinde başladım yazıma.. Hayırlısı bakalım :) .

Şimdi yazdıklarımı buraya kopyala-yapıştır yapayım.. Şerif23 ustaya da teşekkürler tabi. Diğer formulasyonları yazmış, farkları yazmış, bunun için özellikle teşekkürler :).

Önce bu konu olduğunu unutmuşum bende başlık açacaktım sonra bu konuyu gördüm . Harıl harıl yazdım inşallah hayırlı olsun bu yazımda.. Önce bu mesajı görmediğim için mana düşüklüğü olabilir, ek düzenleme yapıyorum, işte olduğu kadar, idare edin lütfen :).

Yazım :
dior-addict-eau-de-parfum-2014--800x800 küçük.jpg


Christian Dior - Dior Addict Eau de Parfum (2014) for women bayan :

Maalesef dior addict kullanıcıları reformulasyonlardan şikayetçi. İlk addict çok yoğun ve ''Yves saint laurent Manifesto L'Elixir'' , ilk formulasyon dior addict'i aratmıyor diyorlar pek ve o da ''gece açan çiçek'li''... İlgilenenlere duyurulur. Reformulasyon öncesi dior addict ile ilgili karşılaştırmaları arkadaşlardan gene bekleriz :) lütfen.. Aşağıda alıntı yazdıklarım da olacak ek..

Bu kokuyu kokladığımda '' huzur ve aşk '' dedim kendi kendime yani 2014 versiyonunu. Vanilya benim için şehvet ve şefkat barındıran sıcak bir kokudur.. Pasta pasta, kurabiye kurabiye kokmak hoş ,aman biri ısırmasın :D .

Oldukça doğal bir koku. Sentetiklik hissetmedim. Dior'a daha doğrusu ciddi, meşhur markalara da bu yakışır ama sentetik parfüm satacaklarsa karışım olmasın doğal maddelerle ve bu belirtilsin, yani sentetik olduğu.

Bu arada hemen yazayım kokunun ömrü tenimde 5 saat oldu verimli, olarak. 10 saatte de bir koku var ama tene yakın bir koku. Çok çok bağıran bir koku değildi maalesef. Kıyafette ne olur bilemiyorum. Boyner mağazalarında denedim, teşekkürler :) .


İfra yüzünden reformulasyon olmuşsa, ayrı çok yazık.. İfra zorba bir kurum bence yaptıklarının sonucu olarak ama tabi kötü niyetli değillerdir belki de, olayın sonuç kısmı bence böyle olmuş. Bu konuda benim iddamı kısmen aşağıda yazdım.

Yani doğayı korumak tamamda, bence böyle güzel kokular çok satarsa, doğayı korumak da devamında gelecektir. Çünkü binilen dalı kesmektir parfüm için doğada misk geyiğini öldürmek, tüm meşe yosunlarını toplayıp üremeyi azaltmak ( meşe yosunları sporla ürüyor olmalı) vs..

Bence böyle değerlilik varken, koku kaynakları nesli korunacaktır. Umarım öyle olur. Mesela birleşik arap emirlikleri'nde hatta suudi arabistan'da da duydum, misk geyiği çiftlikleri kurulmuş. Bu çok güzel haber :)..Kokuda beyaz çiçekler ve vanilya çok güzel kullanılmış.. İlk baştaki çiçek daha çok nergiz gibi kokuyor ve devam ediyor.. ''Zambak yasemin'' diye bir notası var. Nergiz olarak algıladığım koku notası zambak'da olabilir, zaten yakın kokular. Nergiz kokusu tek başına değil, dediğimiz gibi vanilya var ve başka çiçeksi kokularda var. Turunçgili çok algılayamadım tek başına, diğer koku notaları ile iyi birleşmiş ama belirginde olsa hoş olabilir, zevke kalmış....

Erkek kullanımına uygun aslında ama nergiz(veya zambak) kokusu düşündürüyor, siz bilirsiniz.. Mesela ''christian dior-hypnotic posion eau de secrete'' daha erkek kullanımına uygun, onda da ''yasemin-zambak'' çiçeği olmasına rağmen. Vanilya oranı daha çok kullanılmış ''hypnotic dior homme eau de secrete'de''.

Koku 4 saat sonra yüzde 60 civarı azaldı tenimde 5 saat sonra ise koku tene çok yakın. Tek düze bir parfüm ama güzelse sorun yok notalar :).. Daha performanslı olsa iyi olurdu..

2014 dior addict versiyonunun 2012 den iyi olduğu söylenmekte. 2014 versiyonunda gece çiçeği çıkarılmış. Aklıma mum çiçeği geldi, güzel ve ağır bir koku :) .

Addict ilk versiyon 2002 yıllı yani, onda baharat kullanımı fazla imiş ve daha yoğun vanilya. Efendiler, beyler, bayanlar, bunları yazıyorum ama ek bilgi sizde yazabilirsiniz.. Yani aynı şey diye yazmamazlık yapmayın :), bol mal göz çıkarmaz inşallah :D ..


Fragrantica.com'dan alıntı içerik ve tablolar 2014 formulasyon addict : ''

Dior Addict Eau de Parfum tekrar (orijinal 2002 ve yeni sürümü 2012 yılından itibaren ise) 2014 yılında yeniden formüle edilmiştir. Koku imza tasarımı koyu mavi şişe, gümüş detaylarla süslenmiş bu kez geliyor.

Koku mandalina yaprağı ve portakal çiçeği ile açılır. Kalp Bourbon vanilya tabanına koydu mutlak zambak yasemin içerir.

Bu 30, 50 ve 100 ml EDP olarak kullanılabilir. Bu koku arkasındaki burun FrançoisDemachy.
''

Dior Addict eau de parfum 2014 Christian Dior for women bayan oy içerik tablo sılaj ömür 2 küçük.jpg


2014 dior addict eau de parfum , oylara göre oranlı içerik : 135 burbon vanilyası ( bourbon vanilla ) , 98 Mandalina yaprağı ( Mandarin leaf ) , 91 Portakal çiçeği ( Orange blossom ) , 83 Yasemin zambak (Jasmine sambac ).

Dior Addict Christian Dior for women bayan ( 2002 ) :

Evet şimdide ilk formulasyon addict in afişlerini paylaşalım. Manken Maryna linchuk kullanılmış sanırım ruj reklamında. Diğer resimdekileri bilmiyorum. Victoria secret iç giyim mankeni diye biliyorum kendisini.
Dior Addict Christian Dior 2002 manken afiş küçük.jpg
Dior Addict Christian Dior ruj reklamı manken afiş küçük.jpg
maryna-linchuk dior addict ruj reklam lipstick k.jpg

Mariyna linchuk üstteki resimdeki ruj reklamı. Allah sahibine bağışlasın hayırlısıyla :)..

Dior Addict Christian Dior 2002 manken afiş küçük.jpg


2002 addict formulasyon, anlatım ve tablo fragrantica.com'dan alıntı : ''

Çiçek notları ile oryantal bir parfüm. Zengin, şehvetli, bu ücretsiz ve enerjik hissetmenizi sağlar, cesur ve basit eylemler için teşvik eder. Dans! Üst notalarda mandalina yaprakları ve dut çiçekler vardır; Gece Kraliçesi Çiçek, Bulgar gül ve portakal çiçeği kalbinde bulunmaktadır; Baz Bourbon vanilya, sandal ağacı ve Tonka fasulye ile oluşturulur. Parfüm tarafından oluşturulan Thierry Wasser 2002 yılında.

''

2002 addict içerik :
Dior Addict 2002 Christian Dior for women bayan oy içerik tablo sılaj ömür küçük.jpg


2002 dior addict içerik. Oyların sayısı değil oranına bakın asıl. Sayının büyüklüğü oylamaya katılan üye sayısının çokluğunu gösteriyor : 1262 Vanilya ( Vanilla ) , 908 Tonka fasülyesi ( Tonka bean ) , 737 Sandal odunu ( Sandalwood ) , 484 Böğürtlen , ( Blackberry ) , 480 Gece açan çiçek ( Night blooming cereus ) , 477 Yasemin ( Jasmine ) , 438 Mandalina yaprağı ( Mandarin leaf ) , 376 Portakal çiçeği ( Orange blossom ) , 194 Gül ( Rose ) .

Dior Addict Eau de Parfum Christian Dior for women bayan ( 2012 ) :

christian dior dior addict eau de parfum 2012 şişe kutu resim küçük.jpg


2012 addict formulasyon, anlatım fragrantica.com alıntı : ''

Dior Addict Eau de Parfum tarafından Christian Dior kadınlar için oryantal Çiçek koku. Dior Addict Eau de Parfum 2012'de başlatılan bu koku arkasındaki burun François Demachy. Üst notalarda silkwood çiçeği, mandalina ve portakal çiçeği vardır; Orta notalarda gece cereus ve Bulgar gül çiçeklenme vardır; Baz notları vanilya, sandal ağacı ve tonka fasulyesi vardır.

''

Dior Addict eau de parfum 2012 Christian Dior for women bayan oy içerik tablo sılaj ömür küçük.jpg


2012 dior addict içerik oranları üyelere göre. Dediğim gibi sayı fazlalığına değil, daha çok oranlara bakın. Sayının çokluğu oy veren üye sayısını gösteriyor. Fragrantica.com'dan alıntıdır efendim... : 369 Vanilya ( Vanilla ) , 286 Gece açan çiçek ( Night blooming cereus ) , 164 Mandalina ( Mandarin orange ) , 157 İpek ağacı çiçeği ( Silkwood blossom ) , 63 Tonka fasülyesi ( Tonka bean ) , 46 Sandal odunu ( Sandalwood ) , 35 Portakal çiçeği ( Orange blossom ) , 26 Bulgar gülü ( Bulgarian rose ) .

Üstte resimlerde 3 farklı addict'inde resimleri var. İlk iki formulasyon şişe kapakları sorun olabiliyormuş sıkımda. Kilitli mekanizma sanırım ama sonra kaldırılmış son 2014 versiyonda. Düşünsenize milletin parfümü yarım kalıyor pısı bozuk diye ..

En son resim olarak christian dior un kendi sayfasında tüm addict'ler için seçtiği resimi paylaşayım :) :

Dior Addict Christian Dior – produits beauté et Fragrance Dior ana afiş addict k.jpg


İyi günler, iyi kokular :) ..
 
Son düzenleme:

Şerif23

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
17 Mar 2015
Mesajlar
926
Burnunuza sağlık Baykal bey

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
H

Hanımeli

Misafir
John Oakes Parfüm hakkında bilmek istediğiniz herşey adlı kitaptan 2002 version :
Bu son derece seksi parfüm, muzaffer hükümdarlığı altında yeni Dior'un enerji yüklemesi ve dinanizmini sembolize etmek üzere bizzat bir trapezde sallanan muhteşem John Galliano ile birlikte Dior podyumunda yerini aldı.
ADDICT muhteşem bir hayvandır; sinsi sindi dolaşır, mırlar, hırlar bıyurur; sözde rakiplerini karşısında iki büklüm olmaya ve yetersizlik duygusu içinde sinmeye zorlar. Tek bir hamleyle ADDICT , ister beğenin ister beğenmeyin kendisini sürünün kralı ilan eder.
ADDICT'in kendisine olan sarsılmaz güveni , azami etki yaratmak üzerine biraraya gelen iki temel maddenin birleşiminden kaynaklanır : Hint Okyanusu'nda yalnızca bir adada yetiştirilen bağlardan elde edilen Bourbon Vanilyası öz yağı ve Jamaika'da her yaz sadece bir kez açan efsanevi Gecelerin Kraliçesi kaktüs çiçeği. Bunu ipek ağacı çiçeği , mandalina yaprakları, portakal çiçekleri , gül, sandal ağacı ve tonka yemişi çevreler. Bu iki enerji deposu birbiriyle çarpışmaz , bilakis birbiriyle dayanışma içine girer , böylelikle gerçekten seksi bir parfüme büyük bir görkem kazandırırlar.
Aile : oryantal uyum : boğa , aslan, akrep (doğal olarak) , oğlak
Tek kelimeyle : sinsi Puan : 5 üzerinden 4

Dior Addict 2002 version şu ana kadar kokladığım en güzel parfümler arasında ilk 5 te , kesinlikle muhteşem.
 

ozlemcixxx

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
16 Ocak 2017
Mesajlar
1,097
şimdiki hali de çok güzel.. acaba 15 sene önceki hali nasıldı..muhteşem bir koku
 

Selbie

Eau de Parfum
Katılım
24 Eki 2017
Mesajlar
233
6 sene önce ilk kez bu koku için çok yanlış bir mevsim olan yaz aylarında denediğimde,günlerce tenimden çıkmadığından , böyle parfüm olmaz olsun dedirten kokuya bu sene aşık olmak peki.:confused:Zevkler zamana,ortama,tecrübeye göre nasıl da değişirmişi kanıtladı bana bu parfüm :rolleyes:İlk sıkıldığında ağır ötesi baharatlı(en çok duyumsadığım baharat;kesinlikle tarçın) aromalar birkaç saate vanilya ve sandal ağacının karışımıyla o kadar sakinleşiyor ki adeta huzur verici aromaterapi kokuları gibi yormayan ,soğukta en güzel giden içecek tarçınlı salepe eşlik eden vanilyalı kurabiye gibi mutluluk veren kokular misali :)Sakinleştiğinde bile iddasından asla feragat etmeyerek ;geçtiği ,bulunduğu ortamlarda ardında tatlı ötesi sıcaklıkta koku bulutu bırakıyor..Bu nedenlerden dolayı imza koku olabilecek kadar iddalı,bence unisex olmaktan öte dişi tarafı çok daha baskın kalıcılığı ve farkedilebilirliği üst düzeyde olan parfümdür. .Özetle koleksiyonumda en kısa sürede yerini alacak bu baş yapıt ; Thierry Wasser'ın elinden çıkan diğerleri gibi !
NOT:Üstteki @Hanımeli nin yorumlamasında uyumlu burçlarda bir boğa gördüm sanki,kesinlikle almam şart oldu:)
 
Son düzenleme:

Gökhan Burak Erdem

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
16 Mar 2015
Mesajlar
647
en beğendiğim kadın parfümlerinden biri, valla 100 kadın parfümüne el atsam 99 unu çöpe atarım sanırım :D bir tek bunu bırakabilirim aralarından, bide hypnotic poison :D, geri kalan birçok kadın parfümünün özensiz, baştan sağma yapıldığı hissi oluştu bende, ya aşırı şekerli bilindik birşeyler yada çiçek patlaması, ama addict candır
 

Tuberose

Eau de Parfum
Katılım
13 Kas 2017
Mesajlar
299
6 sene önce ilk kez bu koku için çok yanlış bir mevsim olan yaz aylarında denediğimde,günlerce tenimden çıkmadığından , böyle parfüm olmaz olsun dedirten kokuya bu sene aşık olmak peki.:confused:Zevkler zamana,ortama,tecrübeye göre nasıl da değişirmişi kanıtladı bana bu parfüm :rolleyes:İlk sıkıldığında ağır ötesi baharatlı(en çok duyumsadığım baharat;kesinlikle tarçın) aromalar birkaç saate vanilya ve sandal ağacının karışımıyla o kadar sakinleşiyor ki adeta huzur verici aromaterapi kokuları gibi yormayan ,soğukta en güzel giden içecek tarçınlı salepe eşlik eden vanilyalı kurabiye gibi mutluluk veren kokular misali :)Sakinleştiğinde bile iddasından asla feragat etmeyerek ;geçtiği ,bulunduğu ortamlarda ardında tatlı ötesi sıcaklıkta koku bulutu bırakıyor..Bu nedenlerden dolayı imza koku olabilecek kadar iddalı,bence unisex olmaktan öte dişi tarafı çok daha baskın kalıcılığı ve farkedilebilirliği üst düzeyde olan parfümdür. .Özetle koleksiyonumda en kısa sürede yerini alacak bu baş yapıt ; Thierry Wasser'ın elinden çıkan diğerleri gibi !
NOT:Üstteki @Hanımeli nin yorumlamasında uyumlu burçlarda bir boğa gördüm sanki,kesinlikle almam şart oldu:)
Ne tesadüf yıllar önce bende Addict hakkında sizinle aynı izlenimleri paylaşıyordum sevgili @Selbie ve aynı ters köşeye bende düştüm...hele ki reformülasyon öncesi 2004 yılından küçük bir şişesine sahip olunca...2012 ve 2014 de güzel ama vintage hali bambaşka ... eski Hanımeli benim bu arada ;) , yay burcuyum uyumlu değil demiş yazar ama umrumda mı :) Addict bence de boğa burcuna çok uyumlu bir parfüm...gösterişli , iddialı , arkasında iz bırakan... en kısa zamanda koleksiyonunuza dahil olur umarım...ben de istiyorum 100 ml lik yeni bir şişesini 2004 e kıyamıyorum çünkü :)
 

Selbie

Eau de Parfum
Katılım
24 Eki 2017
Mesajlar
233
Ne tesadüf yıllar önce bende Addict hakkında sizinle aynı izlenimleri paylaşıyordum sevgili @Selbie ve aynı ters köşeye bende düştüm...hele ki reformülasyon öncesi 2004 yılından küçük bir şişesine sahip olunca...2012 ve 2014 de güzel ama vintage hali bambaşka ... eski Hanımeli benim bu arada ;) , yay burcuyum uyumlu değil demiş yazar ama umrumda mı :) Addict bence de boğa burcuna çok uyumlu bir parfüm...gösterişli , iddialı , arkasında iz bırakan... en kısa zamanda koleksiyonunuza dahil olur umarım...ben de istiyorum 100 ml lik yeni bir şişesini 2004 e kıyamıyorum çünkü :)
@Honeysuckle 1 gün sonra yurtdışına çıkıcam; malum ülkemizde Diorlar hiç indirime girmiyor ve sadece 1 Dior Hakkım var.Gönlüm Dior Posion Girl diyor:rolleyes: ama sonra Addict aklımı çeliyor ,sence arkadaşım?Freeshoplarda ömrümü geçirebilirim sanırım; tüm parfümlere görünce sarhoşluk etkisiye hedefe odaklamama problemi olsa da bu kez kesinlikle Dior reyonuna yönelicem.
 
Son düzenleme:

Tuberose

Eau de Parfum
Katılım
13 Kas 2017
Mesajlar
299
@Honeysuckle 1 gün sonra yurtdışına çıkıcam; malum ülkemizde Diorlar hiç indirime girmiyor ve sadece 1 Dior Hakkım var.Gönlüm Dior Posion Girl diyorama sonra Addict aklımı çeliyor ,sence arkadaşım?Freeshoplarda ömrümü geçirebilirim sanırım; tüm parfümlere görünce sarhoşluk etkisiye hedefe odaklamama problemi olsa da bu kez kesinlikle Dior reyonuna yönelicem.
Canım benim :) bence Addict ... poison girl ü ilerleyen dönemlerde de alırsın ama hazır kışın başındayken Addict al mis gibi bir kış yaşa ...
 
U

ukiyo

Misafir
2 defa reformülasyon geçirip de hala kalıcılığını koruyabilen, kendisine ya aşık eden ya da kendisinden nefret ettiren, hitap ettiği kesimin belli olduğu parfüm gibi parfüm. Bunu kullananlar gözümde +1 dediğim parfümler var ya işte bu da onlardan biri. Performansıyla kendisine hayran bırakır, şişesiyle göz doldurur. Ama Dior'a hiç güvenmiyorum, bunun da her an üretimini durdurabilir gibi geliyor. Ne de olsa neyin bildi ki değerini, bununkini bilecek.
 

ozlemcixxx

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
16 Ocak 2017
Mesajlar
1,097
Merhaba ben bugün sephora Cepa da bu parfümü arkadaşıma denettim bende vardı 2017 versiyonu. Kalıcılık olarak beni hiç tatmin etmedi hatta şaşırdım.. kalıcılığı ve yayılımı hiç beğenmedim üzüldüm
 
Üst