IFRA ve 49. Düzenlemesi

Konusu 'Yeni Parfümler ve Parfüm Dünyasından Son Haberler' forumundadır ve azzura tarafından 19 Mart 2020 başlatılmıştır.

By azzura on 19 Mart 2020 10:19
 1. azzura

  azzura Moderator
  Yönetici

  Katılım:
  20 Haziran 2017
  Mesajlar:
  3.356
  Beğenileri:
  22.416
  Merhaba sevgili parfümseverler, IFRA bildiğiniz üzere herhangi bir kamu kuruluşu olmamasına rağmen uluslararası kozmetik sektöründe düzenleyici (regülatör) kuruluş olarak yer almaktadır. Bu doğrultuda özellikle insan sağlığına ilişkin araştırmalar yaparak parfümlerde kullanılan hammaddeler (doğal veya sentetik) bazı kısıtlamalara gitmekte ve düzenlemelere yer vermektedir.

  IFRA'nın en önemli özelliği yapmış olduğu regülasyonlar vastıyasıyla parfüm dünyasına ve sevdiğimiz parfümlerin kompozisyonlarına yön vermesidir. Bazen bazı parfümlerin ilerleyen süreçlerde reformülasyon geçirmelerinin sebeplerinden birisi de IFRA regülasyonlarıdır denebilir. Peki bu regülasyonlara uyulmazsa ne olacaktır. Buna göre IFRA şartlarına uymayan parfümlerin küresel pazarlama ağları ile satışı yapılamamakta ve belli bölge veya ülkelerle sınırlı kalmaktadır. Bu da uluslararası kozmetik şirketlerinin istemediği bir hususu oluşturmaktadır.

  Tekrar 49. düzenlemeye gelirsek, IFRA almış olduğu yeni kararlarla bazı parfümlerde kullanılan hammaddelerin kullanım oranını kısıtlamaya ve miktarı düşürmeye gitmiştir. Köklü bir değişiklik gibi gözükmekte olan bu husus IFRA tarafından insan sağlığına verdiği zararlar sebebiyle yapıldığı dile getirilmiştir. Yapılan düzenlemelerin ciddi boyutlarda olması nedeniyle her ne kadar karar alınsa bile regülasyonların yürürlüğe girme tarihi (yani firmaların çıkardıkları parfümlerin uyması gereken düzenlemeler) 2021/Şubat ayına kadar uzatılmıştır. Bu süre sonunda firmaların pazarladıkları ürünlerde köklü değişimler olacaktır. Firmaların halihazırda satışta bulunan ürünlerini ise, 2022 yılına kadar raflardan kaldırıp yeni düzenlemelere uygun olan parfümlerini kullanmaya başlamaları gerektiği belirtilmiştir.

  Yeni düzenlemeler hem iyi hem kötü 33 yeni düzenleme ve revize içermekte. Bunlardan iyi olanları örnek vermek gerekirse; eugenol ve isoeugenol (karanfil çiçeği ve baharatının temeli), cinnamaldehyde ve cinnamyl alcohol, safranal (safran sentetiği), hydroxycitronellal (müge çiçeği veya ingilizce adıyla lily of the valley), rose ketones (damascones) gibi sentetik malzemelerin kullanımında bir artışa gidilmiştir.

  Kötü kısmına geçilirse; parfümlerde kullanılan doğal içerik kısmının giderek daha da kısıtlandığı düzenlemede görülmektedir. Buna örnek; yasemin miktarının doğal kullanım oranı binde 7 iken (0,7%) bu oran binde 6'ya (%0,6) düşmektedir. Opoponax absolute kullanımı binde 45'ten (0,45%) binde 43'e (0,43%) düşmektedir. Bu durum ise bir çok parfümde reformülasyon sebebi olarak gözükmekte.

  Yeni düzenlemelerde yer alan diğer birtakım düzenlemeler ise şöyle; benzyl benzoate 4.8% (eski oran sınırı 26.7%), canthoxal: 0.82% (eski oran sınırı 2.67%), anis alcohol 0.21% (eski oran 0.68%), cyclamen aldehyde 0.95% (eski oran sınırı 2.67%), hexyl salicylate 6.5%(eski oran sınırı 16%), helial 2.6% (eski oran sınırı 5.3 %), amyl cinnamic aldehyde 7% (eski oran sınırı 10.7%), cashmeran 3.8% (eski oran sınırı 5.43%)

  Bakalım yeni düzenlemeler neler getirecek ortaya göreceğiz. Son olarak ünlü kimyager ve modern tıbbın kurucularından olan Paracelsus'un ifadesiyle; "Zehir olmayan hiçbir şey yoktur sadece zehir olmasına engel olan doz(miktar) vardır." diyerek yazımızı noktalayalım.

  Yazımızın kaynağı için: https://www.fragrantica.com/news/IF...perfumery-are-somewhat-exaggerated-13406.html
   
  #1
  cantona8, cctaymaz, kosovic ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
Tags: this article has not been tagged

Mesaj

Konusu 'Yeni Parfümler ve Parfüm Dünyasından Son Haberler' forumundadır ve azzura tarafından 19 Mart 2020 başlatılmıştır.

Sayfayı Paylaş