Telefon dolandırıcılığı!!!

remy

Pure Parfum
Televizyonda vs gördüğümde Allah akıl versin bunlara inanıp dolandırılan var mı ya diye küçümser bir tavır takınıyordum. Hele ki okumuş etmiş üst ortamlarda bulunmuş kişilerin bile dolandırıldığını gördüğümde hayretle karşılıyordum. Ta ki bugüne kadar!
Öğlen gibi telefonum çaldı. Birçok yerden telefon beklediğim yoğun bir gündü. Geçen bir haftada da birçok koşturmaca üst üste gelmiş kafam yoğundu.
Telefonda;
- Denizbank kayıp çalıntı biriminden arıyoruz Erkan Bey...
+Buyrun
- hesabınızdan işlem yapılmış şüpheli işlem kapsamında teyit alma gereği hissettik güvenlik açısından.
+ Ne işlemi yapılmış?
- 1950tl yurtdışı para gönderimi yapıldı az önce. Şuan provizyonda ve onay verirseniz gönderim saglanacak. Vermezseniz iptal edilecek. Efendim işlemi siz mi yaptınız??

(O an kafamda elli soru işareti... Ne parası nereye gönderdim nereye harcadım vs vs)

+ Hayır ben işlem yapmadım iptal edilsin lütfen..
- onay veriyorsanız iptal ediyorum?
+ Onaylıyorum.
- mobil bankacılık üzerinden işlem yapılmış. Size önerim şifreyi degiselim?
+ Evet degiselim lutfen..
- sesli yanıt sistemi ile internet bankacılığı şifre değişmek istiyorum deyip eski şifrenizi söyleyiniz.
+ Şifremi hatırlamıyorum ki. Ben cizgir ile giriş yapıyorum. (O ara alelacele şifremi sesli düşünüyorum ve onlarda duyuyor)
- size yeni parola gönderdik. Şifrenizi degismenizi isteyeceğim önce bana teyit için telefonunuza gönderdiğim parolayı söyleyin..
(Bu arada gerçekten Denizbank bana mobil bankacılık parola değişim mesajı geliyor. Ve ben bu parolayı da hoparlörden konuştuğum için söylemiş bulundum)

İşte tam da burada şüphe edip Allah'a şükür kendime geldim ve telefonu acil kapatıp mobil bankacılık uygulamasını açayım diye düşündüm.. 30 saniye içinde 4 kere arandim aynı numaradan.. mobil bankacılık uygulaması da "açık oturumunuz" bulunmaktadır diyor.. oturumu sonlandır yapıp tekrar giriş yaptım.. direk kredi kartımı iki gün süreyle dondurdum. Hesabımdan da bir işlem yapılmaması için bankayı aradım..
Banka bana direkten döndüğümü söyledi. Son işlemde o şifreden sonrası geri dönüşü olmayan bir mağduriyet yasayacakmisim.. o an iyiki telefonu kapattım. Herşey 4dk içinde yaşandı ve bildiğin bilinçsiz şekilde neredeyse o gülerek yok daha neler dediğim insanlar gibi mağdur oluyordum.
Anlık bir durum ve o an tutulup kalıyorsunuz..
Asla başıma gelmez demeyin!!
Ben direkten döndüm çok şükür. Minimum 10bin TL lik olacaktım az daha..
EGM ihbar üzerinden talep oluşturdum..
Konuşmanın 4dk sını telefonumdan sesli kayıt almayı ise nasıl akıl ettim onu da anlamış değilim. Emniyete bunu da belirttim. Elimde ses kaydı olduğunu. Tabi ilgilenirler mı bilemiyorum.
Arandigim numarayı da resim olarak ekliyorum.
Lütfen çok dikkatli olalım. Bana denk gelmez diyordum, ben yemem diyordum, az daha canım yanıyordu..
İlk diyeceginiz şeyi de biliyorum.. aranılan numaradan anlamadin mı diyeceksiniz?
Bir ayda nerdeyse üç dört defa bu tip numaralardan aranıp genel müdürlükten (gerçekten denizbanka ait numaralar) arıyoruz sigorta yapalım kredi verelim vs gibi o kadar telefon gelince bu numarayı da genel müdürlük numarası sandım. Bankalar da bu tip numaralardan aramamalı insanları aslında.
577786f9117f4a12b5f82b2d99119b97.jpg

Mustafa2121

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Geçmiş olsun. Çok profesyoneller bu konularda ne prof.lar hakim savcıların kandırıldığını düşünürsek gerçekten direkten dönmüşsünüz. :)

U

ukiyo

Misafir
Benim ‘beni bile uyutabilirler ama onu asla’ dediğim babam bile ben kıl payı yetişmeseydim dolandırılıyordu. Ben de o günden sonra anladım ne kadar profesyonel olduklarını. Çok geçmiş olsun, yaptığınız bir iyilik geri çevirmiş musibeti.

elle61

Perfume Lover
Satış Onaylı
Çok geçmiş olsun. 4 sene önce bana da oldu.
Acil Asistanlık diye bir yer aradı, efendim check-up kaydı oluşturmuşsunuz, ücreti tahsil etmem lazım dedi. O kadar hızlı konuşuyor ki pislik, düşünmeme fırsat vermiyordu. Düşünsem zaten direkt en ağır lafları edip kapatacaktım. Dedim ki, böyle bir şey ben hatırlamıyorum, varsa bile iptal edin dedim. Diretiyor iptal olmaz diye. En sonunda adres istedim oraya gitmek için, vermedi. Kuşkulandım ancak hala beynimi etkilemeye devam ediyordu. Ben de diretince, sonunda mahkemede görüşürüz dedi. Telefonu kapattım, pc başına geçtim, araştırdım. Büyük bir dolandırıcılık şebekesi olduklarını öğrendim. Okuldan izin alıp önce emniyete ardından Bakırköy Adliyesine gittim. Adliyedeki savcı neredeyse suç duyurusunda bulundum diye beni dövecekti. Ağzının payını verdim, az da olsa sustu. Sonra hiç bir şey olmadı. Emniyet de savcı da bir şey yapmadı. Ondan dolayı memleketin haline şaşmamak lazım.

remy

Pure Parfum
Cevremdeki herkesi uyarıyorum. Bana olmaz demeyin öyle bir oluyormuş ki ben yaşadım. Çalışıp didinip kazandığımız para buhar olacak ve üzerine birde kredi kartına borç ödeyecegiz mecburen.

Tekrar tekrar söylüyorum. Facebook ta falan uyarıları görünce aman bıktık anladık (özür dileyerek söylüyorum) malmıyız o kadar diyordum :(

Adımı sanımı, çalıştığım bankayı, TC numaramı hepsini biliyorlardı. Ve arkadaki sistem sesler aynı bankanın sistemi.
Çok çok dikkatli olun ve etrafinizdakileri uyarın..

EGM bana dönüş yapacak mı onu merak ediyorum.

Mühendis.91

Perfume Lover
Satış Onaylı
Geçenlerde babam telefonunu satmak için sahibinden.com üzerinden anlaştığı biriyle evin yakınındaki bir kafede buluşuyor. Adam yanımda nakit yok eft yapayım diyor, pazar günü olduğundan yarın hesabınıza geçer vs. diyor ve daha sonra dekont diyerekten babama eft onay sayfasının ekran görüntüsünü gönderiyor.

Babam bu işlerden anlamadığı için telefonu kaptırıp 5 kuruş dahi alamadı. Kamera ve ses kayıtları mevcut ama polis hiç ilgilenmiyor maalesef böyle şeylerle...

HT

Perfume Lover
Satış Onaylı
Yaklaşık 5 ay önce benzer durum başıma geldi. Arayan kişiye numaranın 0550 olduğunu söyleyince yüzüme kapattı,

Beni arayan no: 0550 222 09 00
Qnb finansbank no: 0850 222 09 00

Durumu anında ilgililere bildirmiştim...

Bu tip durumda ses kaydı alıyorum genelde

737AC701-CBAD-4168-9773-B6BA0B7701AF.jpeg

almıla

Perfume Lover
Geçmiş olsun gerçekten.. Bir yakınımızı yanımda aradılar teyzemiz de anlattıkça anlatıyo aldım telefonu numaran bende polisi arıyorum dedim telefon kapandı. Geri aradım numarayı aradığınız numara kullanılmamaktadır.. Velhasıl tespiti de zor bi iş tüm emek hırsızlarını yaşlıların dedelerin kefen parasına kadar çalan kan emicileri Allah a havale ediyorum. Beterinden saklasın..

Mbstar

Moderator
Moderatör
Çok geçmiş olsun hocam benim başıma gelmez dememek lazım gerçekten insanın basiretinin bağlandığı biran olabiliyor bir arkadaşıma oldu aynısı yapıkredi bankası olarak arandı arkadaşımın verdiği cevaplardan şüphelenip telefonu elinden kaptım kapattım hemen şubesini arattım telefon dolandırıcılığa maruz kalmışsınız dediler şükür ki ucuz atlattı.Ben şahsen gerçekten banka bile arasa şubemle görüşürüm diyip hiç diyolağa girmeden kapatıyorum tekrardan çok geçmiş olsun hocam.
Başınızdan geçen bu dolandırıcılık olayını başlığa taşıyıp bizleri bilgilendirdiğiniz için ayrıca çok teşekkürler.

Mustafa2121

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Son zamanlarda sıklaşan bir diğer dolandırıcılık yönteminden bahsedeyim. Şebeke İstanbulda faaliyet gösteriyor.
Özellikle telefon, saat, kamera vs. satışlarıyla ilgileniyorlar. Sahibinden com üzerinden farklı illerdeki özellikle de doğu illerindeki ilanlardan satıcılarla irtibata geçiyor.
Güven mevzularına girerek, ürünü İstanbulda bir tanıdığınız varsa gönderin ondan alayım diyor.
Siz ürünü gönderdikten sonra da sizinle irtibata geçiyor başka bir ürün buldum vs. göndermediyseniz göndermeyin muhabbetlerine girmesiyle siz kargo alındı belgesini whatsap üzerinden atıyorsunuz. Atmazsanız kendisi bir şekilde talep ediyor. Çok önemsiz gibi görünen bu belge dolandırılmaya kapı açıyor maalesef.
Dolandırıcı şahıs bu kargo alındısındaki bilgilere göre sahte kimlik/kaşe yapıp ya sabah erken saatte dağıtımdan önce kargo şubesinden alıyor yada ilgili adres civarında kargocu kapıya gitmeden kargoyu teslim alıyor.
Aklınızda olsun kimseye kargodan aldığınız belgeyi göndermeyin bu tür durumlarda

remy

Pure Parfum
banka felan aradımmı direk işim var diyip sallıyorum
Hocam malesef olaydan iki gün önce bankamatik içinde ev kirasını yatırırken para sıkıştı ve ATM parayı yuttu. Onun bildirimini oluşturdum. Cevap gelmesini bekliyordum. Bende banka vs ile konuşmam kestirip atarım. Birde olaydan bir gün önce aracımın trafik sigortasını yaptırmıştım. Kart bilgilerini veriyoruz yaptırırken dedim acaba extra bir işlem mi yapıldı. Herşey üst üste gelince neredeyse tongaya düşüyordum.

"Sayin Erkan Elmas , ATM de kalan paraniz ile ilgili bildiriminiz sonuclandirilmis olup tutar gun icinde hesabiniza aktarilacaktir.Iyi gunler dileriz. Bilgi:08502220800 MERSIS:0292008449600341 B016"

Yinthei

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Çok geçmiş olsun. Gerçekten benim başıma gelmez dememek lazım, o an ne oluyorsa insanın zihnine bir perde iniyor, dolandırıcılar da bundan faydalanmayı çok iyi biliyor. Artık gerçekten banka arasa bile güvenmiyorum, şubeyle hallederim diyip kapatıyorum, hatta tanımadığım bir numara arayınca açmıyorum. Çok gerekliyse bir daha arar, olmadı whatsapp'tan yazar sms atar vs. bir şekilde ulaşır.

Son düzenleme: