Sospiro - Erba Pura

HOCA

Pure Parfum
Satış Onaylı
ssrerpu_aedp10_01__2.jpg

Bazı parfümler vardır detaylı anlatım gerektirir, kültürü veya tarzı olan kokulardır. Ne bileyim bir parfüm grubunun kült kokusu ya da detaylı işlenmiş ve tarif etmek için çok çalışılması gereken bir kokudur. Bazı kokular da vardır ki bir çırpıda söylersin söylemen gerekeni. Çok laf kafa karıştırır, amacından uzaklaşırsın.
Elimdeki koku da çok laf istemeyen kokulardan biri. Geçtiğimiz seneden itibaren ülkemiz pazarında yer bulmuş ve forumumuzda da adı sık geçmeye başlayan bir koku olduğu için iki kelam edeyim dedim.

Koku piramit olarak tasarlanmış ve geçişlerin gayet rahat hissedildiği düz bir koku. Çok birleşeni yok ama bu minimal hava maalesef bir Creed havası yaratmıyor. Bana tasarım olarak İneke, Byredo tarzı kokuları hatırlatıyor. Xerjoff’ un kardeşi bir marka olduğu için beklenti yüksek oluyor ama firma hakkında yorum yapabilmek için diğer kokularını da tatmak gerekli diyelim. Kokuya geri dönecek olursak meyveli bir misk kokusu. Açılışta güzel bir narenciye cümbüşü var. Bu tarz narenciye patlamalarını seven herkesi ilk sıktığında kesinlikle büyüleyecektir. Ekşi, acı, aromatik hatta herbal (taze ) hissiyatları alabilirsiniz. Limon o kadar hoş bir asidik havayla geliyor ki neredeyse kabuğu kullanılmış diyeceğim. Açılışa çok hafiften alttan meyveler de birleşiyor. İlk 5-10 dakika meyve karnavalı mükemmel... Sarıyor, gülümsetiyor, rahatlatıyor. Ta ki narenciyeler çekilene kadar. Maalesef on dakikalar hep çabuk geçer. İşte koku benim için burada bitiyor ama eminim birçoğu için ara vermeden devam edecektir. Peki sonra ne oluyor?

Orta kısım karışık meyve aromalı tatlı misk. Misk dip notalarda açıklanmış ama ortaya çıkması için saatler geçmesi gerekmiyor. Narenciye çekildikten sonra meyvelerle birlikte rahatlıkla burnunuza geliyor. Abdullah kardeşimin yolladığı beyaz misk örneğine çok benziyor buradaki misk kullanımı. Orta kısmındaki meyvelerin baskın olanı ( detaylı açıklama yok ) bana göre erik ya da aroması yüksek bir armut. Kokunun orta kısmı gittikçe akide şekeri havasına bürünüyor. Bunda çiğ bir vanilyanın ve kehribarın çok önemli bir payı var. Bu tatlı reçineyi hayvansal amberle karıştırmamakta fayda var. Bu anlattığım kokuyu, (meyveli bir keki sabunlu ellerinizde tuttuğunuzu var saymalısınız) tende bir gün kıyafette yıkayana kadar üstünüzde taşıyacaksınız, bilmelisiniz. İşte burada işin içine beğeni giriyor. Ben bu kokuyla açılış hariç uzun süre yaşamak istemem. Bu kadar tatlıya tahammülüm yok. Meyveli koku ararsam Millesimme İmperial tarzı su temalı tuzlu bir koku tercih ederim. Ancak bu kokunun da beğeneni oldukça çıkacaktır. İşin garip tarafı bu notalarla bu kokuyu nasıl bu kadar kalıcı ve fark edilir yapmışlar. Koku bas bas bağırıyor saatlerce. Hayret etmemek elde değil...

Sonuç: Erba Pura bana uygun bir koku değil ama deneyin... Belki de sizin yazlık kokunuz bu olabilir. Çevrenizden de iyi sinyaller alacaksınız, buna emin olun. Koku tanıtılırken erkek ve kadın kullanımı için yazılmış ama %70 oranında bayan kullanımına yatkın diyebilirim. Doğru dozajlama ile baharda ve yazın kullanılabilir ancak çok sıcak havalarda çevrenizi boğabilirsiniz. Akşam açık hava oturmalarına gidecek bir koku bence. Özel ortamları dolduracak karakteri yok gibi. Kalıcılığa ve fark edilirliğe tekrar değinmeden geçemeyeceğim. “Yazın ben yanımda şişe taşımam, aman efendim tazelemekle de uğraşmam. Sabah sıkacağım gece yatacağım.” diyorsanız ve kokuyu da beğenirseniz gözünüzü kapatın ve alın derim.

Herkese teşekkürler, iyi forumlar…

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Altına imza atarım, olmamış diyorum, elinize sağlık. Sospiro markasının üstünü çizdim denediğim üç kokuyla.

Ama genel beğeni ve fark edirlilik için elde bulundurmak istenirse onu karşılar kesinlikle. Meyveli parfümden beklenmeyecek kadar iyi bu konuda fakat kalite beklentisini karşılamadı maalesef.

Şuan sakin yazıyorum da ilk denediğim anda bu fiyatlara satılan bir parfümden böyle bir şeyle karşılaşınca sinirlendim cidden, camdan aşağı atacaktım dekantı :D. Bir hafta önce bu yorumu girmiş olsanız ağır konuşmuştum baya :D.

Son düzenleme:

HOCA

Pure Parfum
Satış Onaylı
Altına imza atarım, olmamış diyorum, elinize sağlık. Ama benim için önemli bir koku, Creed'in falan değerini anladım tekrar, doğal ve canlı meyve kullanımı sanıldığı kadar kolay değilmiş. Sospiro markasını pas geçtim denediğim üç kokuyla.

Ama genel beğeni ve fark edirlilik için elde bulundurmak istenirse onu karşılar kesinlikle. Meyveli parfümden beklenmeyecek kadar iyi bu konuda fakat kalite beklentisini karşılamadı maalesef.

Şuan sakin yazıyorum da ilk denediğim anda bu fiyatlara satılan bir parfümden böyle bir şeyle karşılaşınca sinirlendim cidden, camdan aşağı atacaktım dekantı :D. Bir hafta önce bu yorumu girmiş olsanız ağır konuşmuştum baya :D.
Teşekkür ederim, sen yine de beğenmediğin kokuları camdan atma. Bir beğenen çıkar

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

asumer

Founder Administrator
Yönetici
dün @HOCA nın kullanacağı haberini aldıktan sonra elimde bulunan sample ı denmeye karar verdim.açılışı çok güzel turunçgillerle yapılıyor tam xerjoff tarzına uygun....sonrasını yazmaya gerek yok mide bulandırıcı bir meyveli akor beni insanlığa küstürdü diyebilirim.hatta eski turbo sakızlarının veya big babolların yoğun aromasını birebir aldım diyebilirim.kalpteki meyvemsilikten kurtulduktan sonra ise yeni bir şok dalgası başladı..yeni şok dalgamızın adı da ambroxan,iso e super işbirliğiyle bize yutturulmaya çalışan hafif odunsu vanilyalı amberimsi bir baz akor.....nişin kolpası deyiminin hakıını veren bir marka sosphiro zaten şu alt marka işlerine oldum olası soğuk baktığımdan xerjoff gibi elegant bir markanın bu tarz bir lansmanla kendi adını baltaladığını düşünüyorum.Sosphiro ile falan uğraşılacağına gidip montale mancera almak daha akıl karı diyebilirim...bu saatten sonra sosphiro markası adı altında bir "şaheser" bile üretilse direkt burun çeviririm....illa iyi bişeyler söylemem gerekirse son derece kaılıcı ve farkedilir bir koku ve 3 fazlı ilerliyor.giriş hariç ise bayık tatlı kokuları sevmeyenler kesinlikle uzak dursun....son söz sosphiro almayın aldırmayın paranızı çöpe atmayın ama ibreti alem olması için de mutlaka deneyin

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Bence de kesinlikle denenmesi lazım, benden alabilir merak eden varsa :D. Valla ben zaten temkinli yaklaşıyordum sektörün ne olduğunu bildiğimden ama bu kadarını da beklemiyordum. Niş sektörünü bırakıp indie ve vintage'a dalma sebebim olan parfümlerden biri oldu sağ olsun.

Bu değerli parfümün sektörden habersiz insana katacağı 6 şey:

1. Parfüm sektöründe fiyatlar iyice saçmalamaya başladı. Homme Of scents sitesindeki fiyatı 980 lira, luckyscent'deki fiyatı 255 dolar... Asıl ederiyse 300 - 350 lira anca ( o da fark edirliliği sayesinde).

2. Fragrantica'ya ve bazı bloglara güvenilmez. Özellikle yeni çıkan parfümlerde balon bir puanlama sistemi ve her şeyi öven bir kitle var (4.35 puanı 118 oylamada, ki çok yüksek bir puan).

3. Başarılı, canlı ve doğal meyve parfümü yapmak sanıldığı kadar kolay değilmiş.
Creed, Acqua di Parma, Profumum Roma tarzı markalar gerçekten iyi ve canlı meyve bazlı parfümler yapabiliyor; ama son yıllarda türemiş sospiro tarzı markaların meyveli sakız tadındaki sentetik meyveli parfümleri aşamadılar.

4. Üst marka alt markaya refarans olmazmış. Xerjoff'a bayılmadığım ortada fakat meyve kullanımı dendiği zaman Xerjoff gerçekten başarılıdır, hakkını teslim etmek lazım. Bu konuda neredeyse ekol olacak Xerjoff'un küçük kardeşi Sospiro ise abisi Xerjoff ne kadar başarılıysa o kadar başarısız. Otur sıfır.

5. Her çıkan markaya atlamamak lazım. Son yıllarda yüzlerce yeni parfüm markası çıktı, içlerinde gerçekten iyi diyebileceğimiz parmakla sayılabilecek kadar az, o yüzden alırken olabildiğince tedbirli olmak lazım.

6. Niş ve Designer ayrımı iyice ortadan kalkmaya başladı. Niş dediğimiz şeyleri değiştirmek veya bu olguyu farklı tanımlamak lazım artık.

Son düzenleme:

HOCA

Pure Parfum
Satış Onaylı
Bence de kesinlikle denenmesi lazım, benden alabilir merak eden varsa :D. Valla ben zaten temkinli yaklaşıyordum sektörün ne olduğunu bildiğimden ama bu kadarını da beklemiyordum.

Bu değerli parfümün sektörden habersiz insana katacağı 6 şey:

1. Parfüm sektöründe fiyatlar iyice saçmalamaya başladı. Homme Of scents sitesindeki fiyatı 980 lira, luckyscent'deki fiyatı 255 dolar... Asıl ederiyse 300 - 350 lira anca ( o da fark edirliliği sayesinde).

2. Fragrantica'ya ve bazı bloglara güvenilmez. Özellikle yeni çıkan parfümlerde balon bir puanlama sistemi ve her şeyi öven bir kitle var (4.35 puanı 118 oylamada, ki çok yüksek bir puan).

3. Başarılı, canlı ve doğal meyve parfümü yapmak sanıldığı kadar kolay değilmiş.
Creed, Acqua di Parma, Profumum Roma tarzı markalar gerçekten iyi ve canlı meyve bazlı parfümler yapabiliyor; ama son yıllarda türemiş sospiro tarzı markaların meyveli sakız tadındaki sentetik meyveli parfümleri aşamadılar.

4. Üst marka alt markaya refarans olmazmış. Xerjoff'a bayılmadığım ortada fakat meyve kullanımı dendiği zaman Xerjoff gerçekten başarılıdır, hakkını teslim etmek lazım. Bu konuda neredeyse ekol olacak Xerjoff'un küçük kardeşi Sospiro ise abisi Xerjoff ne kadar başarılıysa o kadar başarısız. Otur sıfır.

5. Her çıkan markaya atlamamak lazım. Son yıllarda yüzlerce yeni parfüm markası çıktı, içlerinde gerçekten iyi parmakla gösterilebilecek kadar, o yüzden alırken olabildiğince tedbirli olmak lazım.

6. Niş ve Designer ayrımı iyice ortadan kalkmaya başladı. Niş dediğimiz şeyleri değiştirmek lazım ya da.
Aynı fikirdeyim, çözüm sample almak , ufak miktarlarda splitlere katılmak...

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Kesinlikle tutucu olmak lazım. Ben ne kadar denersem o kadar kardır diyerek bayağı savuruyordum da bu saatten sonra nokta atışı yapmak en iyisi olduğunu kavradım geç de olsa :cool:.

Ben denemedim (az kalsın dahil oluyordum son anda caydım parfümörü görüp) fakat bazı arkadaşlar WIDIAN marka parfümler almışlar, mlsi 16 lira civarıydı da çok aşırı sentetik bulunmuş, milleti parfümden soğuttular :).

Kafalarda soru işareti olanları da dediğiniz gibi sample almak en iyisi.

YILKANT

Pure Parfum
Satış Onaylı
Meyveli koku grubu zaten gayet riskli. Usta ellerde şekillenen güzel örnekleri de var elbette ama meyveli bir parfüm alırken tatlılığının dengelenip dengelenmediğini deyim yerindeyse işin cıvıtılıp cıvıtılmadığını anlayana kadar meyveli kokulardan uzak duruyorum. Burada da anladığım misk tabağında yavan bir hoşaf var. Tabak yalan olmuş hoşaf yere dökülmüş. Yasin hocam kaleminize sağlık. Kokumuza allahtan rahmet xerjoff ailesine başsağlığı elinde şişesi olanlara sabır diliyorum. :)