Parfüm İnceleme Yöntemlerimiz

YILKANT

Pure Parfum
Satış Onaylı
Yakın zamanda bir inceleme yarışması yaptık. Nerden başlarım, nasıl anlatırım diye düşünüp bir yordam bulmada sıkıntı yaşayan ve yazmaktan bu nedenle vazgeçmiş arkadaşlarımız mutlaka olmuştur. Hem bu arkadaşlara cesaret vermek adına hem de yazdığımız yazıların nasıl rutinimize bağlı olduklarına dair bir projeksiyon olması adına bu başlığı açtım. Değerli arkadaşlarım kendi yöntemlerimizi forumumuza aktararak bir inceleme yazısı yazmak isteyen ama özgün bir dalda farklı bir kompozisyon çıkartmanın zorluğu nedeniyle cesaret edemeyen arkadaşlara bir nebze de olsa yardımcı olmaya ne dersiniz?

Ben kendi yöntemlerimi kabaca anlatayım:

Öncelikle bir parfümü kör alış yaptıysam (ki genelde öyle olmak durumunda :)) sadece parfümü bir süre kullanmak istiyorum. Önce gözlem yapmak keyfini sürmek istiyorum. İncelemesini yazacağım koku bana resmen beni yaz diyor. Bu hissi eminim sizlerde yaşıyorsunuz. Eğer inceleme yazmaya karar verdiysem koku ile ilgili bilgiler edinmek için internete başvuruyorum. Parfümün kendi sitesindeki anlatımına bakmaya gayret ediyorum. Fragrantica son çare arkadaşlar yalan yanlış çok bilgi var. (Creed viking trollemesinden hepimiz emin olduk sanırım. :) ) sonra kokuyu en kolay koklanabilecek ve geçişleri rahat algılayabileceğim yer olan el üstüne sıkıyorum. Sprey yapılan bölgenin Temiz ve kurulanmış olması çok önemli bunu belirtmeliyim. Ben genelde bir kaç saniye arayla aynı bölgeye 2 spreyleme yaparım. (Geçişleri daha uzun süreli takip edebilmek için de-ja-vu taktiği diyelim :) ) Sonra bir kaç saat içinde defalarca koklayarak hissettirdiklerini geçişleri çözümlemeye çalışırım. Benzerlikler ve farklılıklar yakalarsam bunları aklıma yazarım. Aslında en güzeli not tutmak yapabilirseniz o an ne hissettirdiğini kısa notlarla yazmak faydalı olacaktır. Sonra bu yaptığımı bir yada iki kez daha tekrarlayarak düşüncemin oturmasını fikrimin pekişmesini beklerim. Artık yazma aşamasına gelmiş olurum.

Yazıya başlarken mutlaka parfümün ismi ile alakalı ilginç bir şey veya bir hikaye yakalamışsam onu yazarım. Daha sonra parfümü üreten üreticiye sektördeki yerini belirten açıklamalar yapılabilir. Daha sonra açıklanması gereken bir materyal içeriğinde söz konusu ise bunu araştırır alıntılarla ya da bildiklerim duyduklarımla anlatmaya çalışırım. Daha sonra açıklanan notalarını belirtirim. Yapım yılı parfümörü de belirtilmeli bence ve özel bir kolleksiyon mensubu koku ise bu da anlatılmalı. Sizin parfüme ulaşma ve tanışmanızla ilgili bir anı söz konusu ise bunu da yazarsanız keyifli bir yazı olur. Sonra kokuyu ve nasıl koktuğunu anlatmaya başlıyoruz. Açıklanan nota kartelasında yer alan ancak hissedilmeyen veya açıklanmamasına rağmen var olan materyallerde mutlaka belirtilmeli diye düşünüyorum. Tüm geçişleriyle parfümü anlattıktan sonra kişisel beğeni anlamında bana yaşattığını, beğenip beğenmediğimi kullanım dönemlerini, fiyat açısından ve temin anlamında dezavantaj ve avantajlarını belirtirim. Son olarak kalıcılık ve farkedilirlik değerlerini anlatarak yazıya noktayı koyarım. Bunlar benim izlediğim yollar. Amacım böyle yapın doğrusu bu demek değil arkadaşlar. Belki bir faydası olur bir noktada yardımı olur diye bunları belirmek istedim.

Gördüğünüz üzere zaten yaptığımız şeyleri yazıya döküyoruz. İncelemeler inanın çok önemli. Elimizde fazla döküman bilgi yok ve inanın koklayıp anlattığınız bir kokunun yazısı bütün bilgi kullanıcılarına ışık tutuyor. Eğer bu bizim hobimizse etrafımızdaki her insana katkı sağlamak amacımız olmuşsa; bu manada fikir verebilecek yegane şey bu incelemeler oluyor.

Bilgi ve tecrübe paylaştıkça artacaktır. Arkadaşlarımdan da bu başlığa katkı yapmalarını bekliyorum. Ayrıca yazı editleme ve fikrimi, fikrimizi öğrenme isteği olanlara nacizane bir mesaj kadar yakın olduğumu, olduğumuzu belirtmek isterim.

Söylemeyi unuttum benim bir imzam var incelemelerin altına yazıyorum. Malesef günümüzde Popülaritesini yitirmiş olan bir kültürün, evet tiyatro kültürünün, tevazu sahnesinin mevlana ruhlu cümlesi "hatamız varsa affola"

Bir kişisel imzada şık olacaktır belirtmeliyim.

Hatamız varsa affola...

elle61

Perfume Lover
Satış Onaylı
Bazen tek fısa tav oluyorum. İlk sıkışta '' Snıff snıff snıff nefis kokuyor.' diyorum. Bunda yanıldığım da oluyor, nokta atışı yaptığım da. Bazen aceleciliğime yenilmediğim zamanlarda bileğime sıktığım parfümle AVM'NİN altını üstüne getirip her katmanını incelediğim oluyor. Bunu genelde o parfümü almak için yeterli motivasyonu bulamadığım zamanlarda yapıyorum. İnceleme kriterlerim şöyle:
Bulunduğum mevsime uygun mu?
Koleksiyonumda benzer bir koku var mı?
Kalıcı mı, yayılımı yüksek mi?
Kaliteli bir parfüm mü, kullananı fazla mı?
Bunlara baktım ve parfüm tüm katmanlarıyla ilgimi çekiyor. Almaya gayret ediyorum. Çünkü alana kadar o parfüm rüyalarıma girecek, biliyorum.
Son yıllarda parfüm evlerinin aşırı derecede şekerli kokulara yöneldiğini görüyoruz. Angel kullanan biri olarak bu durum bana bile çok fazla geliyor. Açıkçası AVM'YE gidip de parfüm incelemek bana çok da gerekli gelmiyor. E hep aynı şeyler... Heyecanlandıracak bir şeyler yok. Bende durum böyle.(Bu girdi sadece ulaşabildiğim designerler için yazılmıştır. Niche parfüm evlerinde şahane şeyler üretiliyor olabilir)

Prothera

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
@YILKANT Hocam. Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. İnceleme yazıları, özellikle pek tanınmayan ve haklarında fazlaca bilgi bulunmayan niche parfüm evlerinin sunduğu seçeneklerin değerlendirilebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Pek çoğumuz yüksek fiyat etiketlerine sahip bu tür kokuları gözü kapalı alabilecek keyfiyette sahip değiliz. Doğrudan deneyimleme şansına sahip olmadığımızda, yukarıda @elle61 Hanımın bahsettiği üzere, dizginlenemez bir çağrıya dönüşen satın alma dürtüsüne ancak incelemeler sayesinde olumlu veya olumsuz doğrultuda yön verebiliriz. Böylece bir nebze de olsa sevemeyeceğimiz bir kokuya yatırım yapmaktan kendimizi alıkoyabiliriz.

Nereden başlasam, nasıl anlatsam sorularına benim gibi cevap arayan birçok arkadaşım için referans niteliğindeki yazınız için tekrar teşekkür eder, inceleme yazılarının forumumuzda artarak devam etmesini temenni ederim.

Zulkarneyn

Perfume Lover
Satış Onaylı
Hah şöyle ya:)
Kaç sefer inceleme yazdı düşündüm ama birtürlü cesaretimi toparlayamadım, ne bileyim; olumsuz yorum ve tepkilerin beni etmesinden mi korktum bilmem ama cesaret edemedim..ama illaki başlayacağım bir yerden.. Çok güzel klavuza olmuş benim gibi düşünenler adına

Green

Pure Parfum
Satış Onaylı
@YILKANT Hocam. Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. İnceleme yazıları, özellikle pek tanınmayan ve haklarında fazlaca bilgi bulunmayan niche parfüm evlerinin sunduğu seçeneklerin değerlendirilebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Pek çoğumuz yüksek fiyat etiketlerine sahip bu tür kokuları gözü kapalı alabilecek keyfiyette sahip değiliz. Doğrudan deneyimleme şansına sahip olmadığımızda, yukarıda @elle61 Hanımın bahsettiği üzere, dizginlenemez bir çağrıya dönüşen satın alma dürtüsüne ancak incelemeler sayesinde olumlu veya olumsuz doğrultuda yön verebiliriz. Böylece bir nebze de olsa sevemeyeceğimiz bir kokuya yatırım yapmaktan kendimizi alıkoyabiliriz.

Nereden başlasam, nasıl anlatsam sorularına benim gibi cevap arayan birçok arkadaşım için referans niteliğindeki yazınız için tekrar teşekkür eder, inceleme yazılarının forumumuzda artarak devam etmesini temenni ederim.

@YILKANT beyin yazısı ve bu yorum çok güzel olmuş. maşaAllah:)

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Çok güzel yazı ve konu olmuş :).

Inceleme yazmaktan cekinen veya henuz kendini yeterli görmeyen arkadaslar ilk asamada yeni bir konu acmak yerine bugun ne kullandima yazabilirler incelemelerini kisa kisa; tarziniz yavas yavas hem gelisir hem de güven de kazanilir.

Fragrantica konusuna da katılıyorum, orada yer alan notalar her zaman doğruyu yansıtmıyor. Mesela Patou'yu fragrantica'ya göre degerlendiren acayip hayvansal sert bir şey sanar ki değil; çok belirgin olan meşe yosunu, biber falan da notalarda yer almıyor. Creed Viking zaten malum, tamamen Emre'nin (Camorr) sallamasyon notaları yer alıyor :D. İnitio Absolute Aphrodisiac'ın notalarına bakan çok sert bir şey zannedebilirdi; castoreum, deri, misk gibi notalar nedeniyle halbuki çok tatlı bir parfüm, ama en basitinden costoreum varsa da algılanabilecek seviyede değil. Fragrantica puan olarak da notasal olarak da çok güvenililir bir kaynak değil kısacası. Ama daha populer parfumlerde dogru yansitma durumu var.