LUBIN IDOLE

Erkan Ağa

Founder Member
Satış Onaylı
Karşımızda parfüm dünyasının en eski ve en köklü parfümevlerinden biri Lubin var.
Fransız ihtilalinden hemen sonra kurulduğunu söylersem, size kaç yıllık bir parfümevi olduğu hakkında bir fikir verir sanırım.
Pierre-François Lubin isminde bir Fransız sırf para kazanmak için bu firmayı kurmuş olamaz. Henry Ford, Thomas Edison gibi kendisini ilgi alanına, sanatına adamış bir adam. Bunun ilk ödülünü de saraylara, sosyeteye ürünlerini satarak almış; hatta ve hatta 1830 yılında ilk defa başka bir kıtaya Amerika'ya parfüm ihraç etmiş.
Lubin parfümevi hakkında fikir sahibi olunması açısından bu kısa bilgiyi verdikten sonra, Olivia Giacobetti tarafından yaratılan Lubin Idole kokumuza gelelim.
Parfüm 2005 yılında çıkan ve beni de fazlaca etkileyen Edt versiyonunun aynı parfümör tarafından yeniden yorumlanmış Edp versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.
Parfümü deri görünümlü şık kutusundan çıkarıp şişe tasarımına baktığımda, sadece şişe için bile bir yazı yazılabilir demiştim kendi kendime.
Lubin Idole sizi daha koklamadan etkisi altına almayı başarıyor. Afrika'nın tahta maskelerini bilirsiniz. Şişenin kapağı tıpkı onu andırıyor. Parfümün resmi tanıtım yazısında Afrika'nın egzotik baharatlarından bahsedildiğini düşünürsek, şişe tasarımı ile koku içeriği arasında bir uyum olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kokuya gelirsek, odunsu-baharatlı grupta sınıflandırılmış olmakla birlikte ben oryantal tarafa da yakın buldum.
Parfümün açıklanan nota içerikleri şunlar:
Üst: Safran, rom, kimyon, turunç
Orta: Abanoz, şeker kamışı, tütsü, olibanum
Alt: Amber, deri, sandal ağacı
Parfüm açılışında bolca sıktığınızda bile genzinizi yakmayan sımsıcak baharatlarla size merhaba diyor. Kokuyu içime ilk çektiğim anda sandal ağacı, rom ve yumuşak bir deri kokusu aldım. Genel itibariyle boozy bir tarzı olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Araya karışan baharatlar ve şeker kamışından kaynaklı hafif bir tatlılık ile kokumuz devam ediyor. Daha önce rastlamadığım ve egzotik iddialarının karşılığını bulan bir baharat kullanımı var. Başarılı bulduğumu söylemeliyim; ancak çok fazla etkilenmedim.
Koku geliştikçe safran ve bitter çikolataya batırılmış turunç kokusu ön plana çıkmaya başlıyor. Notaların hissiyatı oldukça doğal bu bölümde. Rom notası alt yapısında ilerleyen parfüm bana çok fazla odunsu hissiyatı vermedi.
Sonlara doğru oldukça sentetik bir deri ile başbaşa kalıyorsunuz. Çok fazla başarılı deri kokusu deneyimleyince bu kısıma burun kıvırdım. Amber kısmını ise zorlamama rağmen hissedemedim. Keşke kapanışı daha başarılı olabilseymiş.
Genel olarak kokuya bakarsak baharat ekseninde devam eden rom baskın bir parfüm diyebiliriz. Kokuyu bazı parfüm bloglarında Ysl M7 ve Bentley İntense'e benzetmişler. Haklılar:) Yalnız Idole çok daha zengin, ayakları yere basan bir tecrübe sunuyor.
Özetle, Lubin Idole bir niş parfümden beklentimi karşıladı diyebilirim. Unisex kullanımına uygun yorumlarına katılmıyorum. Bence tam bir erkek parfümü. Akşamları esintili havaları ve kış sezonunu sevmekle birlikte, serin sonbahar günlerine de göz kırpan bir kullanımı var. Özel günlerde takım elbise kullanımına yakıştırdım. Kalıcılığı ortalama, kıyafette ortalama üzeri oldu. Farkedilirliği iyi sayılır.
729fa59aea3fbcacb3c1beeb6ff4d2ab.jpg

2d9e45705d55905978b7166b8ff7d28f.jpg
bbf4ed7001f0492107477178f63ff51c.jpg

MD

Founder Administrator
Yönetici
Erkan Bey efsaneler ölmez şekil değiştirir değil mi ?
idole un eski şişeden yeni şişeye , sizin de yazılarınızla dönüşünüz gibi...

Erkan Ağa

Founder Member
Satış Onaylı
Erkan Bey efsaneler ölmez şekil değiştirir değil mi ?
idole un eski şişeden yeni şişeye , sizin de yazılarınızla dönüşünüz gibi...
Tesekkur ederim. Desteginle...

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi