İnceleme Gucci Guilty Absolute (2017)

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Gucci Guilty Absolute (2017)

Gucci’nin parfüm dünyasında bıraktığı iz tartışılmaz. Özellikle Tom Ford’un kreatif direktör olduğu 1994-2004 döneminde çıkardığı Envy (1998), Rush (2000), Gucci Pour Homme (2003) gibi parfümler çoktan efsaneler arasındaki yerini aldı. Tom Ford’un görevinden ayrılmasından sonra bu parfümlerin üretimi durduruldu ya da bitirildi, bilemiyoruz. Şu an onları bulmak için ya şanslı ya da büyük meblağları gözden çıkarmış olmak gerekiyor. O zamandan beri GPH II (2007) dışında pek de övülebilecek bir esere imza atmadı Gucci… Guilty serisinden çıkardıkları ve her biri sıradan piyasa işi kokan parfümler de bu tanıma dahil. Fakat işler 2015 yılında değişti diyebiliriz…

2015 yılında Gucci’nin kreatif direktörlüğüne Alessandro Michelle getirildi. Kendisi Gucci’ye ait bütün kreasyonlardan ve Gucci’nin global marka değerinden sorumlu kişi ilan edildi. Moda, tekstil, aksesuar alanlarında ne oldu bilinmez ama parfüm anlamında Gucci büyük bir atılım gerçekleştirdi. Michelle ilk olarak Absolute’un da arkasındaki burun olan, Acqua di Gio, Givenchy Pi, Mugler Cologne gibi kült parfümlerin yaratıcısı Alberto Morillas ile el sıkıştı. İki yıllık yakın çalışma sonucunda 2017 yılında Gucci Guilty Absolute raflardaki yerini aldı.

upload_2019-5-24_8-16-27.png

Alessandro Michelle
upload_2019-5-24_8-17-14.png

Parfümümüz açılışını yoğun, güçlü ve kuru bir deri ile yapıyor. Hastanelerden alışık olduğumuz, ilaç vari bir koku insanın yüzüne yumruk gibi çarpıyor. Bu kısımdan zevk alabilmek için gerçekten parfümler ile bir süre zaman geçirmiş ve kendinizi yetiştirmiş olmanız gerekiyor. Eski fahrenheit'lerdeki benzin kokusuna da benzetiyorum burayı. Yaklaşık bir saat boyunca devam eden güçlü derili açılış, orta notalardaki paçuli ve selvi birlikteliği ile topraksı bir hal alıyor. Kuruluk yine had safhada. İkinci saatin sonunda odunsuluk başlıyor ve selvinin en çok yakıştığı kupkuru bir vetiver-deri işbirliği ile parfüm sonlanıyor. Genel anlamda çok büyük değişim göstermese de yoğun deri kokusunun zamanla dumansı, odunsu bir yapıya evrilmesine şahit oluyoruz bu parfümde. Designer dünyasında satma kaygısı gözetmeden böyle cesur bir deri yorumuna uzun zamandır denk gelmemiştik.
İlk kokladığımda bu ne böyle dediğimi ve neredeyse bana verilen kağıdı fırlatmak üzere olduğumu hatırlıyorum. Ama Alberto Morillas ve Intense Oud (2016)’da güzel işlere imza atan Michelle için kağıdı cebime koymuş ve avm de turlamaya başlamıştım. Günün sonunda bir adet GGA şişeli edinmeye karar vermiştim .

upload_2019-5-24_8-17-32.png

Jared Leto’nun oynadığı güzel bir reklam filmi mevcut

Mad Max Fury Road filmini daha önce izlediniz mi bilmiyorum ama bu parfüm tam olarak o filmden fırlamış gibi. Kokusuyla, şişesiyle, sıvısının rengiyle bu parfüme dair her şey bana o filmi çağrıştırıyor. Yıllardır yağmur yüzü görmemiş kupkuru topraklar, bol bol benzin tüketen, yağlı, güçlü araçlar ve karakterlerin giydiği deri kıyafetler… Resmen bu filmin kokusunu yapın deseler bu kadar olurdu.
upload_2019-5-24_8-17-52.png

GGA bildiğimiz designer parfümlerin çok ötesinde, bambaşka bir yerde benim için. Kullanamıyor olsam da büyük bir saygı duyuyorum. Onun neden Guilty ismi ile çıkarıldığını anlamak çok zor, çünkü şişe tasarımı dışında bu serideki diğer parfümler ile hiçbir benzerliği bulunmuyor.

Performans olarak gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. 7-8 saati rahat görüyor. Fakat genel beğenisi ne yazık ki çok düşük. Kendinize ayırdığınız soğuk bir kış gününde tercihiniz deri ceket, boğazlı kazak, uzatılmış sakallar ve Chelsea botlar olmuşsa, GGA mükemmel bir tamamlayıcı olacaktır. Eğer Encre Noir A’L Extreme, Dior Fahrenheit, CdG Incense Avignon ya da Ursa gibi parfümler sizin başucu kokularınız ise GGA’yı sakın kaçırmayın.
upload_2019-5-24_8-18-22.png

2019 yılında Alberto Morillas’ın Gucci için çıkardığı özel seri parfümleri detaylı koklayamadım. Ama eminim ki Gucci parfüm konusunda rüzgarı arkasına aldı ve çok güzel çalışmalar bizi bekliyordur. Intense oud ile bunun başlangıcını yapmışlardı ve Absolute ile devamını getirdiler. Her ne kadar çok beğenmiş olsam da düşük satış değerlerinden dolayı önümüzdeki 5 yıl içinde GGA’nın üretiminin durdurulacağını düşünüyorum. Bu yüzden fırsatımız varken ve bir Envy vakası daha yaşamadan yedeklemeli ve bu harika deri yorumunun tadını çıkarmalıyız .
upload_2019-5-24_8-18-43.png

Son düzenleme:

Diageo

Pure Parfum
Satış Onaylı
Güzel inceleme kaleminize sağlık. Bende çok severim. Hatta dün akşam sıcak havada işkence olacağını bile bile bileğime tek fıs sıktım :) Birde bu parfümün hakkını Tom Hardy verir hocam Jared Leto gitsin kumda oynasın :)

MD

Founder Administrator
Yönetici
Hocam gerçekten çok beğendim yazınızı, tebrik ediyorum, ilk fırsatta uğradığım bir avmde kesinlikle deneyeceğim

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Güzel inceleme kaleminize sağlık. Bende çok severim. Hatta dün akşam sıcak havada işkence olacağını bile bile bileğime tek fıs sıktım :) Birde bu parfümün hakkını Tom Hardy verir hocam Jared Leto gitsin kumda oynasın :)
teşekkür ederim yorumunuz için, ilk incelemem oldu benim de :) çok haklısınız, daha maskülen bir reklam yüzü seçilebilirdi bu parfüm için :)

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Hocam gerçekten çok beğendim yazınızı, tebrik ediyorum, ilk fırsatta uğradığım bir avmde kesinlikle deneyeceğim
çok teşekkürler.. beğenir, beğenmezseniz bilemiyorum ama şaşıracağınızdan eminim :)

erdimurat

Extrait de Parfum
Çok güzel bir inceleme olmuş ellerinize sağlık. Ben de ilk fırsatta deneyeceğim kokuyu. Bayağı merak uyandırdınız :)

Erkan Ağa

Founder Member
Satış Onaylı
Zorlayici acilisina katlanani sonrasinda cok şey beklese de ben katlanamadim Bir de bizim gibilerin ilgi alanina girecek bir kokuyu designer pazarinda satmak buyuk risk olmus bence. Yorumun nefis. Tam manasiyla kokuyu yasatmissiniz. Tebrik ederim devamini dileriz.

Erkan Ağa

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Zorlayici acilisina katlanani sonrasinda cok şey beklese de ben katlanamadim Bir de bizim gibilerin ilgi alanina girecek bir kokuyu designer pazarinda satmak buyuk risk olmus bence. Yorumun nefis. Tam manasiyla kokuyu yasatmissiniz. Tebrik ederim devamini dileriz.

Erkan Ağa
çok teşekkürler. kitaba bağlı teknik bilgiden ziyade bana hissettirdiklerini ve genel hissiyatı anlatmaya çalıştım. Yan bilgiler de işin süsü oldu. beğenildiyse ne mutlu :)

Ozfragrance

Pure Parfum
Satış Onaylı
Harika anlatim muthis betimleme bravo... Gercekten cok zor parfum acilisi tokat gibi koklattiginizda dayak yiyebilirsiniz.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: MD

Umut Aras

Perfume Lover
Satış Onaylı
Elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız kokuyu genel beğeni parfümü değil ama bir designer içinde çok kalite bir koku Gucci İntense oud ve absolute ile ivmeyi çok başka yerlere çekti

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız kokuyu genel beğeni parfümü değil ama bir designer içinde çok kalite bir koku Gucci İntense oud ve absolute ile ivmeyi çok başka yerlere çekti
Cok sagol Umut hocam. Guilty absolute femme de guzel bir calisma olmus. Citanin yukselmesin de onun da yardimi var :)

Vintage

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Parfümün şişesi görsel olarak hoşuma gittiği için kokuyu da beğenmeye çalıştım. Ancak bana göre sert bir koku olduğundan uyuşamadık. Bildiğim kadarıyla Gucci parfüm bölümünü Coty’e devretti. Guilty absolute da bu firmanın ürünü. Tüm diğer parfümlere bakınca başarılı ürünler oluşturulduğunu söylemek gerek. Kaleminize sağlık.

Murat64

Pure Parfum
Çok güzel hocam eline sağlık...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

asumer

Founder Administrator
Yönetici
Gerçekten çok beğendim son derece yerinde tespitler son derece akıcı bir anlatımla betimlenmiş ellerinize sağlık ruhi hocam

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Parfümün şişesi görsel olarak hoşuma gittiği için kokuyu da beğenmeye çalıştım. Ancak bana göre sert bir koku olduğundan uyuşamadık. Bildiğim kadarıyla Gucci parfüm bölümünü Coty’e devretti. Guilty absolute da bu firmanın ürünü. Tüm diğer parfümlere bakınca başarılı ürünler oluşturulduğunu söylemek gerek. Kaleminize sağlık.
seffaf cam sise benim de cok hosuma gidiyor. aslinda benim zevklerim icin de sert bir parfum ama arada kapagini acip koklamak, bilege bir fis sikmak insani kendine getiriyor :)
Çok güzel hocam eline sağlık...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Murat hocam hem burdaki hem oylama sayfasindaki guzel sozlerin icin tesekkur ederim :)
Gerçekten çok beğendim son derece yerinde tespitler son derece akıcı bir anlatımla betimlenmiş ellerinize sağlık ruhi hocam
Tesekkurler Abdullah hocam, ufak adimlar bunlar. Daha guzel incelemeler de zamanla cikacaktir :)

asumer

Founder Administrator
Yönetici
seffaf cam sise benim de cok hosuma gidiyor. aslinda benim zevklerim icin de sert bir parfum ama arada kapagini acip koklamak, bilege bir fis sikmak insani kendine getiriyor :)

Murat hocam hem burdaki hem oylama sayfasindaki guzel sozlerin icin tesekkur ederim :)

Tesekkurler Abdullah hocam, ufak adimlar bunlar. Daha guzel incelemeler de zamanla cikacaktir :)
Bundan şüphem yok hocam yazı diliniz çok başarılı daha iyilerini mutlaka bekliyorum

NemesisSephiroth

Eau de Parfum
Benim de severek kullandığım bir koku. Benim tek sorunum performansı. Bence çok tene yakın bir parfüm. İlk çıkan batchler belki daha iyidir. Bu reformülasyonlar sağolsun herşeyi eyüp sabri tuncer kolonyasına çevirdiler. Bendeki şişe 2019 batch, acaba eski batch kullananlar veya karşılaştırma imkanı olanlar ne derler? :(