Fragrantica - Üyelerin Seçtiği Parfüm Ödülleri 2017

Babaerenler

Pure Parfum
Satış Onaylı
1A4088B5-B7BC-4589-ADF9-D8D5DCCB3D5A.jpeg

Evet dostlar fragrantica'da dün başlamış olan okuyucu oylamalarında,

Gelmiş geçmiş en iyi kadın/erkek parfümü: Guerlain -Shalimar / Dior Homme Intense

En iyi unisex parfüm: CK - One

Gelmiş geçmiş en kötü parfüm: Paco Rabanne - One Million

Erkekler tarafından oylanan en iyi kadın parfümü: Guerlain - Shalimar

Kadınlar tarafından oylanan en iyi erkek parfümü: Terre d’Hermes by Hermes

Üretimi durmuş olan en iyi kadın/erkek parfümü: Dior - Midnight Poison / M7 Yves Saint Laurent

Son 10 yıl içinde çıkan en iyi kadın/erkek parfümü: Tom Ford - Black Orchid / Creed - Aventus

2017'nin en iyi kadın/erkek parfümü: Mon Guerlain - Guerlain / Prada - L’homme

2017'nin niche parfümü: MFK - Baccarat Rouge 540

2017'nin en yenilikçi parfümü: Aura Mugler - Mugler

Yılın parfümevi: Guerlain

2017'nin en iyi parfüm şişesi: Aura Mugler - Mugler

2017'nin en iyi alt ürünü(flanker): Shalimar Souffle Intense - Guerlain

Değeri en çok hafife alınan parfüm: Lidge(femme)

Değeri en çok abartılan parfüm: La Vie Est Belle - Lancome

Çok sıcak/soğuk günler için en iyi parfüm: Un Jardin
Sur le Nil - Hermes / Dior - Hypnotic Poison

En kalıcı parfüm: Angel Mugler (female)

En kelepir parfüm: Lolita Lempicka(female)

Reformülasyon ile kaybettiğimiz canciğerimiz olan parfüm: Miss Dior Cherie Christian Dior

seçilmiştir.

Son düzenleme:

Babaerenler

Pure Parfum
Satış Onaylı
Hemen oy kullanıyorum Eren hocam :) t 9 için kusura bakma yazım yanlışı oldu:)
Estağfurullah Kürşat hocam. :) Fragrantica’daki seçim nabzını takip etmek ülkedeki siyasi seçimlerden daha keyifli geliyor. Sandık memuru çağırsalar seve seve giderdim. :D Şahsen sonuçları heyecanla bekliyorum.

Hakan B

Eau de Toilette
Bu arada ilginç şeyler var anketlerde. Örneğin Dior Sauvage hem tüm zamanların en iyi parfümleri hem de en kötü parfümleri listesinde. :) Belki tüm zamanların en iyi parfümü değildir ama en çok tartışılanlarından biri olsa gerek :)

Babaerenler

Pure Parfum
Satış Onaylı
Teşekkürler hocam. :) Bir süredir forumdayım ama hala öğrenme aşamasındayım. Deneyimlerinizden faydalanıyorum. :)
Estağfurullah hocam forumda en kıdemli olanlar bile sürekli öğrenme içinde.:)
Sauvage gerçekten tartışmalı bir parfüm. Koku olarak Dior markasına yakışmadığı, sentetik ve basit koktuğuna dair çok eleştiri aldı. Öte yandan son zamanların en övgü alan, genel beğeni kokusu olma yolunda ilerliyor. Bakalım seçimlerde kendisine iyi ya da kötü bi yer bulabilecek mi... :D

Özgün Demir

Eau de Toilette
Listelerin başlarında çoğunlukla genel geçer herkesçe bilinen, popüler olmalarıyla öne çıkmış ortalama parfümler oturmuş. Asıl efsane parfümler altlarda tek tük oy almış herkesce bilinmeyen parfümler bence. Sokakta en güzel erkek parfümü diye sorsan 10 kişiden 8inin armani black code demesi olayı gibi.. Nicelik niteliğin önüne geçiyor.

Özgün Demir

Eau de Toilette
Hatta şöyle söyleyeyim ifranın parfüm endüstrisine verdiği zararı göremek için üretimi sonlandırılmıuş en iyi erkek parfümlerini açın, burada listelenen çoğu parfüm aslında gelmiş geçmiş en iyi ekrke parfümlerinden. İfra sağolsun nerde kaliteli doğal esans var kullanımını yasakladığı için artık bize sentetik çöplerden başka bir şey kalmadı nişlerde bile.

İlyas

Perfume Lover
Satış Onaylı
Hatta şöyle söyleyeyim ifranın parfüm endüstrisine verdiği zararı göremek için üretimi sonlandırılmıuş en iyi erkek parfümlerini açın, burada listelenen çoğu parfüm aslında gelmiş geçmiş en iyi ekrke parfümlerinden. İfra sağolsun nerde kaliteli doğal esans var kullanımını yasakladığı için artık bize sentetik çöplerden başka bir şey kalmadı nişlerde bile.
+1

Özgün Demir

Eau de Toilette
Bu arada konuyu merak edenler ifranın bünyesinde hangi şirketler, hangi aromakimya firmaları var görebilirler. İfranın yaptığı; doğal notaları alerji yapıyor, reaksiyona yol açıyor argümanlarıyla, parayla yazdırılmış araştırmalarla sözde kanıtlayıp yasaklamak ve yerine sentetik notalar önermek. Ne ilginçtir ki bünyesindeki aromakimya firmaları en büyük sentetik esans üretici ve patentçileri. Pis kokuyu alıyor musunuz? Kartel düzeni sadece ülkelerin başında değil para getiren her türlü organizasyonda var ne yazık ki.

Meşe yosunu kullanılmadan gerçek bir şipre ya da fujer parfüm yapmanız mümkün değil mesela. 2001den beri çıkan hiç bir fujer ya da şiprenin 2001 öncesi parfümlerle bundan dolayı alakası yok. Bundan dolayı parfüm kalitesi 2000 yılı itibariyle ciddi düşüşe uğradı. Bundan dolayı efsane parfümlerin üretimi sonlandırıldı ya da yeniden formulize edildi. İfra yüzünden vintage parfümleri fellik fellik arıyor ve mücevher parası veriyoruz, ifra yüzünden sevdiğimiz bir parfüm 3 sene sonra değiştiriliyor, ifra yüzünden artık o doğal mis gibi lavanta, gül, turunçgil notalarını buram buram duyamıyoruz, ifra yüzünden bugün her 5 niş parfümden 4ünün tarzı oryantal. Adamların yaptığı mcdonalds kilo aldırabilir diye tüm mcdonaldsları yasaklamak gibi. Parfüm endüstrisi yemek sektörü kadar genele yayılan bir konu olmadığından ve bugün 2000ler öncesi kaliteli parfümleri bilen kullanıcı grubu nisbeten az sayıda olduğundan bu kartel oluşuma karşı bir ayaklanma, boykot olmuyor.

Ben 80-90larda üretilen parfümleri kullanmış olan kimselerin 2000ler sonrası üretilen parfümleri bunlarla aynı kalitede bulacaklarına inanmıyorum şahsen, benim diyen niş parfümleri 80ler, 90lar parfümlerini mumla aratıyor. Aslında tüm parfüm dünyası örgütlenebilse, ifra caydırıcı şekilde boykot edilebilse pek çok şey değişebilirdi ama kimse umursamadığı için her şey daha kötüye gidecek ve biz her sene doğal notalardan yapılmış temiz parfümler yerine, sentetik moleküllerle doldurulmuş kimyasal karışımları "daha sağlıklı" oldukları gerekcesiyle bize dayatıldığı için kullanıyor ve bu hobiden giderek daha az zevk alır hale geliyor olacağız.

Hakan B

Eau de Toilette
Listelerin başlarında çoğunlukla genel geçer herkesçe bilinen, popüler olmalarıyla öne çıkmış ortalama parfümler oturmuş. Asıl efsane parfümler altlarda tek tük oy almış herkesce bilinmeyen parfümler bence. Sokakta en güzel erkek parfümü diye sorsan 10 kişiden 8inin armani black code demesi olayı gibi.. Nicelik niteliğin önüne geçiyor.

Hocam yeni gördüğüm parfümler hakkında bilgi almak icin bir çok blog yazınızı okumuştum. (Teşekkürler öncelikle ) Bu nedenle sizin bu anketlerdeki oylarınızı merak ediyorum doğrusu.

Özgün Demir

Eau de Toilette
hatırladıklarımdan gelmiş geçmiş en iyi erkeğe crest, en yaratıcıya terre, üretimi sonlandırılmış en iyiye derby seçtim diğerlerini çok kurcalamadım ifra aklıma gelip sinirim bozuldukça. Crest'teki seçimim kişisel nostaljileirmle alakalıdır. Yoksa daha onlarca muhteşem parfüm var eskilerden, birinden birini seçmek çok zor.

Kukla

Pure Parfum
Satış Onaylı
biz de bir inci sözlük organizasyonu yapabiliriz.
herkes yüklensin one million'a. :)

ozlemcixxx

Pure Parfum
Satış Onaylı
ben katıldım 5 kategoriye

Ekli dosyayı görüntüle 7199
Evet dostlar fragrantica'da dün başlamış olan okuyucu oylamalarında,

Gelmiş geçmiş en iyi kadın/erkek parfümü,
En iyi unisex parfüm,
Gelmiş geçmiş en kötü parfüm,
Erkekler tarafından oylanan en iyi kadın parfümü,
Kadınlar tarafından oylanan en iyi erkek parfümü,
Üretimi durmuş olan en iyi kadın/erkek parfümü,
Son 10 yıl içinde çıkan en iyi kadın/erkek parfümü,
2017'nin en iyi kadın/erkek parfümü,
2017'nin niche parfümü,
2017'nin en yenilikçi parfümü,
Yılın parfümevi,
2017'nin en iyi parfüm şişesi,
2017'nin en iyi alt ürünü(flanker),
Değeri en çok hafife alınan parfüm,
Değeri en çok abartılan parfüm,
Çok sıcak/soğuk günler için en iyi parfüm,
En kalıcı parfüm,
En kelepir parfüm,
Reformülasyon ile kaybettiğimiz canciğerimiz olan parfüm

seçilecek. Oylamalar halen devam etmekte olup fragrantica üyeliği olan değerli üyelerimizin de katılmasının hayli keyifli olacağını düşünüyorum. Seçim sona erdiğinde başlıkta düzenleme yaparak yine burada deklare edeceğim. :)

Babaerenler

Pure Parfum
Satış Onaylı
Oylama sonuçlanmıştır. Başlık altında düzenleme yaptım. @Özgün Demir hocamın da belirttiği gibi genelde popülerliği yüksek olan parfümler en iyilerde olmaya devam etmiş görünüyor. Tabi farklı, kaliteli parfümler hiç seçilmemiş değil kanımca MFK bunlardan birisi.
Fragrantica’nın dünyada en yaygın platform olduğu düşünülürse bu hobiye tecrübeli tecrübesiz, meraklı meraksız herkesin oy vermesiyle designer ağırlığında ve halen popüler olan parfümlerin seçilmesine çok şaşırmamak gerek diye düşünüyorum. Lakin bu sonuçlar bile önemli bir veri oldu kendi açımdan.
Oylamaya katılan herkese teşekkürler arkadaşlar. :)

Son düzenleme:

Selbie

Eau de Parfum
Son 10 yılın en iyi kadın parfümü Tom Ford Black Orcid'se ben parfüm olayından kesinlikle anlamıyorum.Dişilikten çok çok uzak erkek kokusu son 10 yılın en iyisi seçilmiş daha da bişey demem

Son düzenleme:

burhany

Founder Member
Satış Onaylı
Son 10 yılın en iyi kadın parfümü Tom Ford Black Orcid'se ben parfüm olayından kesinlikle anlamıyorum,oylamaya katıldım ama sonucu değiştirememişim!Dişilikten çok çok uzak erkek kokusu son 10 yılın en iyisi seçilmiş daha da bişey demem

Black Orchid'e disilikten uzak koku demek biraz hakaret olur :) Black Orchid'i kadina daha cok yakistirsam da kullanmaktan vazgecmedigim bir parfum.

Selbie

Eau de Parfum
Black Orchid'e disilikten uzak koku demek biraz hakaret olur :) Black Orchid'i kadina daha cok yakistirsam da kullanmaktan vazgecmedigim bir parfum.
İşte burda gerçekten sözcüklerin tükenip kişisel duyusal zevklerin konuştuğu yerdeyiz..Bir bayan olarak en iyi bayan parfümünü yorumlamak çok doğru değil, kabul ediyorum ama ben de aksine Black Orcid'i erkeklere çok ama çok yakıştırıyorum .İçindeki deri notasıyla birleşen smokeylik, benim açımdan bu kokuyu kullanabileceğim parfümlerden çok uzak erkeksilikte kılıyor ☺️Oylayan erkeklerin benim zevkimin aksine var bir bildiği diyelim o zaman..

Selbie

Eau de Parfum
Ve de T.Mugler Aura'yı bu sonuçlardan ve Fragrantica yorumlarını birbir okuduktan sonra şu saatte ölesiye merak etmek !:confused: