İnceleme Chanel Coromandel

• Konbuyu başlatan ÖMER ŞİMŞEK
  • Başlangıç tarihi
Ö

ÖMER ŞİMŞEK

Misafir
10.jpg

Chanel Les Exclusifs serisinden bir başyapıt COROMANDEL
Dilimin döndüğünce yorumlamaya çalışıcam.

Hint yarım adasının güneydoğu kıyılarına uzanan denizlere verilen isimdir COROMANDEL
Çin ve japon evlerinde bölüm ayırmak adına yada kıyafet değişiminde paravan olarak kullanılan katlanılabilir mobilyalar hindistan sahillerinde yapıldığı için coromandel paravanları diye isimlendirilmiştir.

1.jpg

Coco Chanelin ilgisini çeken bu paravanlar beğenisi kazanmakla beraber ve koleksiyon oluşturmaya kadar varmıştır

11.jpg

Chanelin Les Exclusifs diye adlandırdığı seride satılan özel ve yüksek fiyatlı kokulardandır.Chanel'in başparfümörü Jacques Polge ve Serge Lutens parfümlerine imza atan ünlü parfümör Christopher Sheldrake tarafından ortaklaşa yaratılmış ve en çok konuşulan parfümü olmuştur.

6 les.jpg

Merak ettiğimiz kokukları deneyimlemek adına az miktarlarda alım yaparak ulaşılması zor kokular dahil tüm kokulardan faydalanabildiğimiz tek bir yöntem vardır dekant sistemi , bu yöntemle kokladığım ilk koku coromandeldir.Hayranlığım o zaman başladı diyebiliriz tavsiye ettiğim kişilerinde çok sevdiği bir koku olmuştur.

Başlangıcı çok farklı olan coromandel için nemli tatlımsı toprak kokusu yada odunsu oryantal yorumu yapılsada bendeki ilk izlenim tatlı kremsi patchouli ile başlayan yasemin kökü ile topraksı havaya bürünen kırmızı gül ve trunçgillerle oryantel havaya bürünüp başlangıcını tamamlayan bir baş yapıttır

12.jpg

Orta notalarda benzion notası kafaları karıştırıp kokuyu bambaşka bir yere taşısada vanilya ve beyaz cikolata dereye girip Musk ve İncense notalarıyla bu algıyı yok ediyor koku tatlımsı amber havasına sokuyor

" Başlangıcı harika orta kısım zorlayıcı sonu muhteşem "

16 KÜÇÜK.jpg

Tendeki etkisi daha zayıf kalırken kıyafette çok başarılı farkedilirliği yolda durdurulup kokunuz nedir dedirtecek cinsten kullandığım zamanlarda burun kıvıran beğenmeyen olmadı diyebilirim
Soğuk havaların kokusu kaşmir paltonun altındaki boğazlı kazakta harikalar yaratabilir ve 1-2 gün kadar kalıcılığını koruyacağına hiç şüphe yoktur

18.jpg

Parfüm chanel mağazalarında kadın parfümü olarak 75 ml ve 200 ml edt yada edp olarak satılsada erkeklerde bu zevkten mahrum kalmayarak satın alıp kullanıyoruz

20.jpg

Sadece sevemediğim tek konu çok sade bir kutu içinde satılıyor olması , biz zaten zirvedeyiz şatavata gerek yok der gibi bir ders verircesine düz beyaz uzun dikdörtgen bir kutuda satılmasına alışamadım sevemedim

5.jpg

Coromandele benzeyen kokulardan herkesin ortak noktası bulunabilir olması nedeniyle jessica simpson fancy nights olarak dillendiriliyor. https://www.fragrantica.com/perfume/Jessica-Simpson/Fancy-Nights-8925.html
Diğer benzeyenler Rance 1795 Laetitia Millesime ve Xerjoff Richwood

Moderatör tarafında düzenlendi:

Pink Floyd

Pure Parfum
Ömer hocam ağzına sağlık, yorum çok güzel.
Benim de severek kullandığım bir koku, ayrıca içinde kullanılan beyaz sütlü çikolata kokusu çok hoşuma gidiyor, sırf bunu koklamak için ara sıra bileğime sıkıyorum:)

Ö

ÖMER ŞİMŞEK

Misafir
teşekkür ederim @Pink Floyd hocam
umarım herkes beğenir ve daha nice kokuları yorumlamak için teşvik edilirim

aklımda tiziana terenzi draco var şimdi
ama kalemi benden kat ve kat güçlü üstadlarında yorum yapmalarını isterimki anlatım dillerinden bir şeyler kapalım

Pink Floyd

Pure Parfum
teşekkür ederim @Pink Floyd hocam
umarım herkes beğenir ve daha nice kokuları yorumlamak için teşvik edilirim

aklımda tiziana terenzi draco var şimdi
ama kalemi benden kat ve kat güçlü üstadlarında yorum yapmalarını isterimki anlatım dillerinden bir şeyler kapalım
Ömer Hocam yorumlarınızı beğenerek okuyoruz ve devamını da bekliyoruz, bu yorumlar sayesinde bu işe yeni başlayanlara yada parfüm seçimlerinde zorluk çekenlere çok güzel yol gösterici oluyorsunuz bu nedenle her yorumunuzu zevkle okuyor olacağız..

Ö

ÖMER ŞİMŞEK

Misafir
Ömer Hocam yorumlarınızı beğenerek okuyoruz ve devamını da bekliyoruz, bu yorumlar sayesinde bu işe yeni başlayanlara yada parfüm seçimlerinde zorluk çekenlere çok güzel yol gösterici oluyorsunuz bu nedenle her yorumunuzu zevkle okuyor olacağız..
elimizden geldiği kadar yorumlamaya devam edicem inşallah

U

Ustad

Misafir
Kaleminize sağlık Ömer Bey.
Benzer kokular arasında Richwood var ama o kokuyu kullanan biri olarak ben benzerlik göremedim. Daha çok Borneo 1834 ve Oriza L. Legrand Horizont a benzetiyorum

Ö

ÖMER ŞİMŞEK

Misafir
teşekkür ederim hocam bulunabilecek tek koku fancy night :)
diğer adı geçen kokuları temin edip denemek gerekiyor

chypre

Perfume Lover
Satış Onaylı
Anlamlı bir günde güzel bir yorum olmuş.
Atatürk bir parfüm kullansaydı ya coromandel yada casamorati olurdu eminim...
Eline sağlık...

Ö

ÖMER ŞİMŞEK

Misafir
"Mustafa Kemal Atatürk'ün sık sık misk-i amber kullandığını biliyoruz. Misk-i amber, sakinlik, dinginlik verirken aynı zamanda kıvrak zekayı geliştirir.

Zulkarneyn

Perfume Lover
Satış Onaylı
diline sağlık ömer hocam gayet güzel yorumlamışssınız kokuyu bilmiyorum ama az çok bişiler canlandı hafızamda..fırsat bulursam denerim.
siz inceleme yazılarınıza devam edin bence;)

H

Herobabyfb

Misafir
Koku gerçekten de serinin adı gibi seçkin, şanına yakışır bir yapıt. incelemen de kokuya ayrı bir tat, canlılık vermiş abi. Edt olan formunun da edp den pek farkı yokmuş performans canavarı ikisi de. Koku da güzel olunca yaz kış kullanırım. Beni bu kokuya müptela ettiğin için teessüflerimi sunar, bu inceleme konusunda başarılarının devamını dilerim :)

Ö

ÖMER ŞİMŞEK

Misafir
Koku gerçekten de serinin adı gibi seçkin, şanına yakışır bir yapıt. incelemen de kokuya ayrı bir tat, canlılık vermiş abi. Edt olan formunun da edp den pek farkı yokmuş performans canavarı ikisi de. Koku da güzel olunca yaz kış kullanırım. Beni bu kokuya müptela ettiğin için teessüflerimi sunar, bu inceleme konusunda başarılarının devamını dilerim :)
Teşekkür ederim
Creed spice and wood ve chanel sycomore tavsiyelerimide göz ardı etme

YILKANT

Pure Parfum
Satış Onaylı
Yorum için teşekkürler Ömer bey. Giderek gelişiyor anlatımlarınız.

Ben nota olarak paçuliyi sevmeyen birisiyim. Paçuli harman içinde güzel yorumlanırsa bir parfümü çok güzelleştirebilir. Ancak bu parfüme mutlaka paçuli koyalım diye konmuşsa o zaman kokuyu bulandırıp diğer notaları anlamsızlaştırıyor. Yabancıları lights out dediği moda geçiyor. Çoğunlukla paçuliyi parlak girişli kokuları belki kalıcılığı veya farkedilebilirliği fazla olmasını istediklerinden bolca kullanıp birer paçuli parfümüne çeviriyorlar. Ancak hassas burunlara bu durum bazen itici geliyor. Biz parfümü çözümlemek isteriz. Notaları hissetmek isteriz. Geçişleri izlemekten keyif alırız. Ama paçuli buna bazen engel olur.
Bir küçük eleştirim olacak Ömer bey size dostane ; coromandel sevilen bir koku haklısınız ama bu onu başyapıt yapmaz. Başyapıt sanatçının en iyi işidir. Göreceli de değildir. Pek çok kesim tarafından kabul edilmesi gerekir. Başyapıt dersek bu chanel için no:5 ten başkası olamaz bence. Yani başyapıt biraz iddialı olmuş diye düşünüyorum. :)