Bugün Hangi Parfümü Denediniz?

Akropolis

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
terenzi ursa : ahır gibi kokuyor diye filan benzetmeleri abartalı bulmuştum ama hakikaten öyle kokuyor :) bildiğin inek, buzağı derisi gibi kokuyor :) bilhassa ilk 45 dakika ,sonra bu koku yumuşuyor kuru meyveler ve odun parçalarıyla harmanlanıyor gittikçe güzelleşiyor , bence değişik ve güzel bir parfüm açıkcası begendim ,normalde bu tür değişik parfümlere mesafeli olan biri olarak benim bile hoşuma gittyse çogu kişi begenir

T

Tayfun Çelikkanat

Misafir
Bugün, ofiste denemediğim Creed dekantlarını teslim aldım ve kısaca denedim çünkü hepsi kısaydı…
Green İrish Tweed: Fatih Öz Kilisli Lahmacuncu dükkanı ıslak mendili kokusu.
Virgin İsland Water: Çok güzel meyveli ve kremsi bir deri parfümü. Yaz kokusu ancak şu havalarda çok daha boyutlu geldi bana. Rom-konyak hissi de çok kaliteliydi…
Spice and Wood: Tatlı talaş kokusu gibi çiçeksiliği kuvvetli ancak koku kolonya etkililiğine sahip.
Royal Oud: Tatsız talaş kokusu gibi oud’suzluğu kuvvetli ancak koku sedir yalancılığına sahip.
Viking: Şifalı Çin merhemi ve nane limon adaçayı. Hastalık kokusu.

samosbabos

Perfume Lover
Satış Onaylı
Bugün, ofiste denemediğim Creed dekantlarını teslim aldım ve kısaca denedim çünkü hepsi kısaydı…
Virgin İsland Water: Çok güzel meyveli ve kremsi bir deri parfümü. Yaz kokusu ancak şu havalarda çok daha boyutlu geldi bana. Rom-konyak hissi de çok kaliteliydi…
Spice and Wood: Tatlı talaş kokusu gibi çiçeksiliği kuvvetli ancak koku kolonya etkililiğine sahip.
Royal Oud: Tatsız talaş kokusu gibi oud’suzluğu kuvvetli ancak koku sedir yalancılığına sahip.

Lahmacuncu ıslak mendili mi :D keşke bizim lahmacuncunun da bu kadar güzel ıslak mendili olsa…

Ozfragrance

Pure Parfum
Satış Onaylı
Tom Ford Ombre leather parfum, klasik ombre leatherin icindeki o meyvemsi havanin torpulendigi daha cok dumduz deri kokan bir parfum olmus.Bana gore gereksiz olmus. Klasik ombre dururken bunu tercih eden olmaz diye dusunuyorum.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NightManager

Perfume Lover
Satış Onaylı
Nicolai Newyork İntense ;
Açılışı sert yeşil , orta notalarında hafif civet ve ağır meşe yosunu alt taraflarında ise vanilya ile gelen hafif de yeşilimsi krem koku .
Bence unisex olarak lanse edilse de kesinlikle erkek kokusu 25+ yaş için ideal diyebilirim .
Kör alış tavsiye edemiyorum maalesef

NightManager

Perfume Lover
Satış Onaylı
Deri parfümü ha :O
Fatih öz kilisli lahmacuncunun ıslak mendili kokusunu icat eden beni bulsun.Boşu boşuna o kadar paralar vermeyelim. :)

T

Tayfun Çelikkanat

Misafir
Şişeden mi dekanttan mı denediniz acaba? Deri kullanıldığını düşünüyorsunuz peki bu kanıya nasıl vardınız? Sizce huş temelli mi yoksa başka akorlardan mı yapılmış bu deri merak ettim.
@azzura creed parfümlerini ilk defa denedim dediğim gibi dekantlardı. Pek fazla detaylandırıp da nota veremem mesela huş ağacının katranını koklamadım içinde var mıdır bilemem ama rom kökenli çok parfüm edinip çok da içince rom’u ve konyak’ı bu deri illüzyonunun rom kaynaklı olduğuna eminim.
Akor nedir bilgilendirir misiniz lütfen bir de huş ağacı için?

HT

Perfume Lover
Satış Onaylı
Deri parfümü ha :O
Fatih öz kilisli lahmacuncunun ıslak mendili kokusunu icat eden beni bulsun.Boşu boşuna o kadar paralar vermeyelim. :)

Bazı ıslak mendil üreticilerinde esans çeşitleri arasında; “davidoff veya cool water” ismi mevcut. Davidoff, Creed’den esinlenme. Ulaşılabilinirliği kolay olduğundan dolayı, Creed Green Irısh Tweed geri planda kalıyor.

azzura

Perfume Lover
Moderatör
@azzura creed parfümlerini ilk defa denedim dediğim gibi dekantlardı. Pek fazla detaylandırıp da nota veremem mesela huş ağacının katranını koklamadım içinde var mıdır bilemem ama rom kökenli çok parfüm edinip çok da içince rom’u ve konyak’ı bu deri illüzyonunun rom kaynaklı olduğuna eminim.
Akor nedir bilgilendirir misiniz lütfen bir de huş ağacı için?
Anladım dekant öyleyse. Rom nedeniyle hissetmiş olabilirsiniz öyleyse güzel bir nüans ile deriyi hissetmeniz yeni bir bakış açısı bu parfüm özelinde tebrik ederim.

bizim akor olarak adlandırdığımız şey aslında İngilizce ‘accord’ kelimesinden gelmekte. İngilizce olduğunu düşündüğüm (kelimenin Fransızcası da var ama onun olduğunu düşünmemekteyim) bu kelime aslında anlaşma, uyum, düzen gibi anlamlar taşımakta. Bunu esasen bazen oud gibi notalarda maliyetinden dolayı sentetik ve/veya doğal birkaç notayı bir araya getirip yapmaktalar veya bazen de doğal olarak kokusu olmayan veya esansiyel yağı temin edilemeyen sentetiğinin üretimi de hem Ar-Ge hem de diğer sebepler nedeniyle pahalı olabilecek kokuları vermek amaçlı yaptıkları zaman akor dediğimiz şeyi kullanıyorlar. Örneğin yağlı boya notası görüyoruz esasen bunun için içine bu kokuyu tek başına vermeyen ancak birden fazla notanın birleşimiyle bu hissiyatı verebildiğimiz zaman bu akor olmakta.

T

Tayfun Çelikkanat

Misafir
Teşekkür ederim hem tebriğiniz hem de nazik bilgilendirme için yani doğru mu anlıyorum: Pahalı bir materyali veya hayali bir somut/soyut notayı var etmek için o bahsi geçen materyal veya soyut şeyi ortaya çıkarmak için birkaç şeyin bir araya getirilmesine akor deniliyor?
Bir de cahilliğime verin lütfen mesela içinde gül olmayan bir parfüm gül gibi kokuyorsa ya da misal referans bir gül parfümüyse ama içinde güle dair en ufak bir şey yoksa bu parfümde gül akoru basılmış diyebilir miyiz?
Umarım saçmalamıyorumdur… 🙂

azzura

Perfume Lover
Moderatör
Teşekkür ederim hem tebriğiniz hem de nazik bilgilendirme için yani doğru mu anlıyorum: Pahalı bir materyali veya hayali bir somut/soyut notayı var etmek için o bahsi geçen materyal veya soyut şeyi ortaya çıkarmak için birkaç şeyin bir araya getirilmesine akor deniliyor?
Bir de cahilliğime verin lütfen mesela içinde gül olmayan bir parfüm gül gibi kokuyorsa ya da misal referans bir gül parfümüyse ama içinde güle dair en ufak bir şey yoksa bu parfümde gül akoru basılmış diyebilir miyiz?
Umarım saçmalamıyorumdur… 🙂
Denebilir. Bir notanın belirgin ve doğal esansiyel yağına benzer kokan ve bunu net şekilde veriyorsa Gül olmasa bile Gül böyle kokuyor ondan bu referans bir Gül parfümüdür denebilir.
Mesela Frederic Malle geçen sene Rose&Cuir ile bunu yaptı. Sardunya kullanarak Gül olmamasına rağmen Gül kokan bir parfüm üretti. Tabi bu Gül akoru çok uzun sürmese de içinde hiç olmasa da bu Gül kokuyor diyen çok kişiyle karşılaşabilirsiniz (içeriğini bilmemek kaydıyla)

T

Tayfun Çelikkanat

Misafir
Hmmm hayranı olduğum Hermes’in eski parfümcüsü Jean Claude Ellena yapmış Rose&Cuir’i bunu da deneyeyim.
Çok teşekkür ederim bugün sayenizde yeni bilgiler edindim şimdi bunlar ışığında kokuya yaklaşmak daha keyifli olacak 👍

NightManager

Perfume Lover
Satış Onaylı
Bazı ıslak mendil üreticilerinde esans çeşitleri arasında; “davidoff veya cool water” ismi mevcut. Davidoff, Creed’den esinlenme. Ulaşılabilinirliği kolay olduğundan dolayı, Creed Green Irısh Tweed geri planda kalıyor.
O aurayı ben de aldım da hocam :D GIT'i de o kadar öldürmemek gerekir diye düşünüyorum :D

• Beğen
Tepkiler: HT

Pomak

Perfume Lover
Moderatör
Dior sauvage elixir

Sauvage ı ayılıp bayılarak kullananların pek hoşuna gideceğini düşünmüyorum, şöyle söyleyebilirim parfüm versiyonu serinin dna dan en uzak ve bence en oturaklı kokusuydu, bu haliyle pek çok sauvage severi hayal kırıklığına uğratmıştı ki onda bile tonkadan gelen hafif tatlılık ve odunsuluk genel beğenirliliğini yükseltiyordu Elixir ise parfüm versiyonunu geçip serinin dna ya en uzak köşesine oturmuş özellikle başlangıç kısımları lomani, drakkar, enrico coveri gibi 80 ler lavantalılarını çok anımsatıyor, ben bu haliyle ve yüksek fiyat etiketiyle istenilen satış rakamlarına ulaşabileceğini sanmıyorum ama benden geçer not aldığını da belirteyim.

Akropolis

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
chanel allure home edition blache : limonlu pasta gibi kokuyor ,kokuyu begendim ama perfonmansı baya zayıf geldi o yüzden şişeli alacagımı düşünmüyorum ve de sanki bu tarz parfüm piyasada çok gibi ,parfümü kokladıgım an kokuyu daha önce çok kez duydugumu fark ettim baya kullanananı çok gibi bu parfümü. mevsimi ilkbahar yaz

yves saint laurent parfum : elmalı ağaç kokusu , tam bir genel beğeni kokusu ama şişeli alacagımı düşünmüyorum tarz olarak bana laytonu hatırlattı koku olarak benzemese de , laytondan da etkilenmeyip şişeli alacagım parfüm değil demiştim, perfonması iyi kışlık aynı chanel gibi genel begeniye uygun bir parfüm. mevsimi kış

212 sexy man : bu kulvarda jpg le male varken hiç ilgimi çekmedi ,koku olarak çok benziyorlar ama jpg daha kaliteli.mevsimi kış

Zara dark exclusive : tam olarak içinde hangi nota baskın anlayamadım ama meyveyi ve çok hafif tütünü aldım , koku güzelliği çok hoşuma gitti 212 vipin kopyasıymış en kısa zamanda onu da deneyecem daha kaliteli haliymiş açıkcası çok begendim parfümü. mevsimi kış

mab ganymade : bu parfüm de koku olarak hangi notanın içinde var oldugunu anlayamadıgım parfümlerden biri ama bazı notaların yapay maddeler oldugu çok açık , koku güzelliği olarak çok hoşuma gitti şişeli alınacak parfümlerden biri perfonması çok iyi , tam bir iltifat alınacak parfüm oldugunu düşünüyorum hoşuna gitmeyecek hiç kimse çıkmaz .mevsimi bahar kış

fsater

Pure Parfum
Satış Onaylı
corona nedeniyle yıllardır avm'leri unuttuk bu aralar biraz girip çıkıyorum.designer parfümleri denemeyi çok özledim .almayacağımı anlayınca çalışanların bozulmasını,soru sorunca saçmalamalarınıda özlemişim. Forumdaşlar sayesinde merak ettiğim parfümlerin 1 ml fiyatı artık 30 tl'ler civarında bu sebeple biraz kaliteli designer bulmalıyım diye düşünüyorum

givenchy gentleman edp : çok sevdim ben bu parfümü. iris notası ne kadar erkeksi kullanılmış. sanki eski gucci pour homme ile dior homme birleşmiş gibi geldi.kremsi odunsu karanfilli bir parfüm.tenede çok güzel oturuyor. dekantını alıp beğenirsem reformule falan olmadan şişesini almak lazım.Sıradan günlerin güzel parfümü olabilir

guerlain homme ideal : ilk çıktığında pek sevmemiştim. bir kaç ayrı versiyonunu denedim.sanırım en iyisi edt gibi.yinede bununda bir kaç versiyonunun dekantını almayı istiyorum.piyasa şartlarında fena değil

hugo boss botteld : benim bu markaya alerjim var.Çok hasta olduğum bir zaman yeşil matara şeklinde parfümünü koklamıştım bir arkadaşımda. midem çok bulanmıştı. o gün bu gündür şişesine bile tahammül edemem. bir efsaneyi kaçırmışız. edt'sini denedim çok hafif geldi. sanırım bide absolute denedim onunda flanker olduğu çok belli.bu seridende bir kaç dekant alıp, orjinal versiyona yakın ama yayılımıda iyi olabileceğini düşümdüğüm intense veya edp'sinin şişesini almak isterim

exelance

Eau de Parfum
Zara incende sunset bayan reyonunda olan bir parfüm parfümü kıyafetime sıktım ilk sonra çıktım mağazadan.koku bana gelmeye başlayınca ilk aklımda canlanan parfüm hermes concantre orange verte oldu bu parfümü sevenler kesinlikle incense sunset i denemeli hatta kör alış yapabilirler
749B19A4-381A-4D92-88C4-C1E3D2A1084C.jpeg

Akropolis

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
yorumlarınız için teşekkür ederim. ganymade ile alakalı bir soru sorabilir miyim. bu parfümü bırakın beğenmeyi inanılmaz nefret ettim , artık denediğim dekantta sorun mu vardı diye düşünüyorum beğenen insanlar çıktıkça. deri ayakkabı nubuk ayakkabı gibi kokmuyor mu? yanlış anlamayın sakın , sadece dekant mı yanlıştı diye anlamaya çalışıyorum tekrar alıcamda 🙃 yoksa herkesin zevki farklı olabilir
Bence tekrar almayin dekant para vermeyin buyuk ihtimal kokuyu begenmediniz , israf olur hem para verirsiniz hem dekanti kullanmazsiniz