Baruti Tindrer

YILKANT

Pure Parfum
Satış Onaylı

Baruti 2014 yılında kurulmuş Hollanda merkezli bir butik. Henüz 8 parfüm üretmişler. Parfümörleri isminden anlaşılacağı üzere Yunan asıllı Spyros Drosopoulos daha önce 2012 yılında Magnetic Scent diye bir firma kurmuş ve 4 parfüm üretmiş daha sonra Baruti markasını kurup burada devam etmiş. Baruti sunumlarında benim kaleydeskop küçük kızımın ise mandala dediği bir desen ile imal edilen küçük keseler üzerine giydirilen kutu şeklinde. Takdir edersiniz ki 30 ml lik bir şişeyi bu denli özenli bir sunuma hazırlamak kolay iş değil. Açıkçası Akdenizli parfümörlerin yaptığı parfümler daha çok ilgimi çekiyor. Ortak bir algımız benzer zevklerimizin olması nedeniyle böyle bir ilgim var sanırım.

Tindrer 2016 çıkışlı yeni bir parfüm Extrait de parfüm formunda; açıklanan notaları:

Üst notalar: Yeşil notalar, Galbanum (kasnı otu,şeytan tersi olarak bilinir.), Lemon verbena

Orta notalar: Menekşe

Alt notalar: Beyaz misk, Heliotrope, meşe yosunu

şeklinde.

Parfüm elime ulaştığında ilk olarak şişenin kapağını kaldırıp atomizeri kokladığımda eyvah dedim. Grey flannel bu :) menekşe baskın bir koku olduğunu düşündüm. Oysa hiç öyle değil aslında. Açılışını yemyeşil bir çimen kokusu yapıyor. Bu yeşil notaların içeriğinde yeşil çay ve canlı bir paçuli olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz yağmurlu bir havanın ardından boş piknik alanlarına yapılmış bir gezide olduğu gibi hafif toprak ama bolca yeşillik kokusu geliyor. Çok farklı bir açılış. Kendinizi bulunduğunuz yerden alıp bir ormana yanında dere akan bir doğaya götürüyor. İster inanın ister inanmayın kulağınıza kuş cıvıltıları geliyor. :) Açılış çok etkileyici benim için. Sonra ufak ufak French Lover in temel notalarından olan Galbanum ekleniyor kokuya. Yeşil yapıyı hiç bozmuyor. Ve Creed green irish Tweet in en çok hissedilen notası Lemon verbena parfümün tatlılaşmadan aynı çizgide orta notalara geçmesine yardım ediyor. Ekşilik yok acılık yok. Keyifli bir yeşil ve onu hafif kurutan galbanum ve tatlılaştırmayan ama aynı zamanda ekşitmeyen lemon verbena; gayet uyumlu bir üst nota harmanı bu. Orta notalara geçiş keskin olmuyor. Ağır ağır menekşe gelmeye başlıyor. Ama sakin geliyor. Üst notaların uyumlu yapısını bozmadan geliyor. Parfümü sıktığınız alanı sizden uzaklaştırdıkça menekşe geliyor. Yaklaştıkça gidiyor. Değişik bir hissiyat. Rüzgar vurdukça burnunuza yan bahçeden gelir gibi geliyor menekşe. Menekşe bir miktar yükseliyor alt notalara ilerlerken kokusu bir miktar keskinleşse de hala yeşil bir koku kokladığım. Sonra bir ara alt notalardaki meşe yosunu kendini göstermeye başlıyor. İşte burada biraz plastik hissiyatı veren bir koku oluşuyor. Bu kokuyu önce galbanum ile meşe yosunu karışımındaki arıza olarak düşünmüştüm. Ama meşe yosunu menekşe kokusuna veriyor bu tepkimeyi. Neyse ki bu durum çok uzun sürmüyor. Parfümün kapanışı da açılışı kadar başarılı. Tozlu beyaz misk, tozlu kokan çiçek heliotrope ve hafif rutubetli bir meşe yosunu karışımı olan alt notalarda menekşe ve galbanum hala hissediliyor. Dip notalar heliotrope kaynaklı çok hafif bir tatlılık veriyor. Ama çok çok hafif. Açıkçası açılışı uyandıran, kapanışı meditasyon yaptıran bir yapı olmuş.

Ben tindrer ı gayet başarılı buldum. Teknik olarak tek sıkıntısı orta notalarda ortaya çıkan plastik hissiyat. Ama çok uzun sürmemesi nedeniyle gayet kabul edilebilir. Bazen derinlik yaratırken geçişlerde böyle arızalar olabiliyor. Parfümün bana göre tek eksi yönü bu. Buna dayanabilirseniz muhteşem bir yeşil koku. Ben herhangi bir benzerini henüz koklamadım.

Parfümün kalıcılık ve farkedilirlik değerleri konsantrasyonunun yüksekliği nedeniyle gayet başarılı. Ayrıca bu yüksek konsantrasyona rağmen boğmuyor ve farkedilirliğinde de düşüş yaratmıyor. Düzenli kullanımdan ziyade arada kullanıp keyifine varmak daha doğru olur. Pozitif bir ruh hali oluşturuyor.

Hatamız varsa affola.

Son düzenleme:

chypre

Perfume Lover
Satış Onaylı
Ben Grey Flannel i beğenmiştim fakat çok sert ve çok yeşil bu tarz parfumlere biraz tatlılık biraz kırmızı meyve eklense bana hitap edecek duruma gelir ancak.
Diline eline sağlık..

cantona8

Pure Parfum
Satış Onaylı
Yılmaz hocam, beklediğim inceleme için eline sağlık :) Ben de dilim döndüğünce Baruti'nin diğer yeşil, ama daha isli, hafif kirli yeşil parfümü olan Melkmeisje'yi anlatmaya çalışmıştım. Senin anlattıklarından yola çıkarak bu daha temiz bir koku olarak canlandı gözümde. Denemek için iyice sabırsızlandım artık :)

Meursault

Perfume Lover
Satış Onaylı
Elinize sağlık Yılmaz Hocam. Çok başarılı bir yorum olmuş.

yalciner51

Pure Parfum
Satış Onaylı
Eline, kalemine sağlık abi. Güzel ve anlaşılır bir yorum olmuş. Sanki parfümü kullanmış gibi oluyor insan :)

YILKANT

Pure Parfum
Satış Onaylı
Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Sırada bir kaç parfüm daha var incelemesi yazılacak ama zaman bulmak en büyük sorun şu ara

MD

Founder Administrator
Yönetici
Yılmaz abi çok teşekkürler bu güzel inceleme için

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi