Acqua Di Parma - Sakura

azzura

Perfume Lover
Moderatör
Acqua Di Parma'nın EDP konsantrasyonuna sahip 2019 yılında çıkardığı parfümlerden bir tanesi sakura. 2019 yılında markanın LVMH grubuna geçmesi ile beraber mevcut olan koleksiyonlarının parfüm miktarlarının yükseltilmesi ilk işleri olurken ayrıca koleksiyona sakura da eklendi.

o.64051.jpg

Parfüm adını Japonya'da "kiraz çiçeğine" verilen sakura isminden almakta. Parfüm notalarına geçtiğimizde aşağıdaki notaları ihtiva ettiğini görüyoruz.

Üst Notalar: Kalabriya bergamot, Sarı Mandalina, Pembe Biber
Kalp Notalar: Kiraz çiçeği, Arap yasemini (Zambak Yasemin)
Dip Notalar: Misk

Parfüm teninize sıktığınız anda narenciyeler eşliğinde yoğun bir kiraz kokusuyla yayılımına başlıyor. Notalarda bahsedilen bergamotu veya mandalinayı koklarken alamadım. Ferah ve sulu sulu citruslar mevcut lakin net olarak ayırt edilememekte ancak ADP markasının imzası olduğu açık. Dediğim gibi kokuya ismini veren sakura yani kiraz çiçeği kokuya oldukça hoş bir kiraz hissi katmış. Bol tatlı, sulu iyi olgunlaşmış koyu kırmızı bir kiraz gözünüzün önünde koklar koklamaz belirmekte. Bu kiraz çiçeği başlangıçta yer alan citrusların kaybolması ile birlikte orta notalardan itibaren daha da belirginleşip dip notalara geçildiğinde yasemin ile dengelenmekte. Yasemin çok belli belirsiz ancak kullanılan misk dip notalarda oldukça belirip kokuda hafif bir deterjanımsı hisse neden olmakta. Belki de en sevmediğim yeri dip notaları oldu.

o.64052.jpg

Kokuyu özetlemem gerekirse, kadın kullanımına uygun cömertçe harcanmış citruslu açılışı ve ardından orta notalarda da devam eden kiraz çiçeği ile keyif verirken dip notalarda kullanılan misk ile biraz kendinden puan kırdırarak teninizden ayrılıyor.

azzura

Perfume Lover
Moderatör
eline sağlık kardeşim merak ediyorum bu seriyi..edp konsantrasyonun klasik seriden performans olarak artısı belli mi sence?
Kalıcılık ve yayılım olarak bi tık daha iyi abi. Fiyat olarak hemen hemen aynı fiyat bandındalar o yüzden ben kesinlikle EDP leri tercih ederim. Performans olarak klasik ADP'lerden çok fazla iyi diyemem ama yine de %10 %15 daha iyi gibi.

özgür

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Performansı hep üzücü oluyor Adplerin inş bunlar edp olmalarıyla beraber daha iyi olur.