Acqua di Parma Fico di Amalfi

Xlusive

Eau de Parfum
Fico-sis.jpg

Merhaba bugün inceleyeceğim koku; İtalya'nın Salerno şehrinde bulunan Amalfi kıyılarından esinlenerek yaratılmış Fico di Amalfi. Acqua di Parma markasının Blu Mediterraneo serisinde en çok öne çıkmayı başaran kokulardan.

Acqua di Parma'nın kendi sitesinde de belirttiği gibi;

Amalfi Kıyıları. Nefes kesen manzara. Güçlü ve enerji verici.

Luxury+Amalfi+Coast+Hotels+with+a+View+-+Banner.jpg

Zaten şu manzaraya bakıp böyle kokunun çıkmasına pek şaşırmamak gerek doğrusu.

Acqua di Parma kendine has taze turunçgilli meyveli ve çiçeksi koku havası elbette bu kokuda olmazsa olmazdı. Sırf şişesine bile baksanız nasıl bir kokuyla karşılaşacağınızı az çok tahmin edebilirsiniz.

Zaten uzun süredir böyle bir koku arayışım vardı ve bir türlü aradığım kokuyu bulamamıştım. Ta ki bir mağaza gezisi sırasında öylesine denk gelip koklayana kadar..

Çok uzatmadan kokuya geçecek olursam, kokuyu ilk sıktığımda beni inanılmaz taze, doğal ve bir o kadar da mükemmel kokan turunçgil kafilesi karşıladı. Bunlar; Limon,Greyfurt, Bergamot ve Citron (Ağaç Kavunu). Daha önce beni bu kadar mutlu eden bir başlangıç kesinlikle olmadı ve olamaz herhalde.
742915-topic-ix-3.jpg

Yaklaşık 10 dakika mest eden bu başlangıçtan sonra zaten ilk sıkıldığı andan beri kokunun ana temasını oluşturmaya sabırsızlanan İncir, nihayet hafif yasemin çiçeği ve tatlı acı baharatlı kokusu olan pembe biberle orta notaya hükmetmeye başlıyorlar. Bu arada o başlangıçta mükemmel turuçgillere ne oldu diye soran olursa? Merak etmeyin onlar hala ordalar..

Fig2.jpg

Koku orta notaların sonuna doğru pembe biberin etkisiyle biraz acılaşırken incir'in tam kıvamında kullanılan tatlılığı ile hafif tatlı acı bir koku haline dönüşüyor. İnsanı gerçekten rahatsız etmiyor. Çünkü notalar o kadar doğal ki..

Artık sona mı yaklaşıyoruz, hayır olamaz! Tabi ki her güzel başlangıcın bir bitişi de olacaktır. Kokunun sonlarında hafif turunçgil kokusu hala hissediliyor, pembe biber ise ortadan kayboluyor. Hali hazırda olan ana tema İncir'e asıl kaynağı olan incir ağacının o tozlu kokusu ve sedir ağacının hafif odunsu freş kokusu dahil oluyor. Koku artık tamamlanıyor. Kısaca tanımlayacak olursam tatlı, meyveli, yeşil ve odunsu bir koku oluşuyor. Uzunca süre böyle de devam ettikten sonra kremsi bir hal alarak tenden uzaklaşıyor.

Diğer İncir temalı kokular olan;
Diptyque Philosykos,
L'Artisan Premier Figuier ve Extreme,
Jovoy Paris L'Arbre de la Connaissance,
Jo Malone Wild Fig & Cassis,
Armani Prive Figuier Eden,
Byredo Pulp'ı da denemiş biri olarak bu sınıfta açık ara birinci kesinlikle Fico di Amalfi diyebilirim. Gerek başlangıcındaki muhteşem turunçgiller, gerek incir'in kullanımındaki doğallığı, gerek kalıcılığı ve en önemlisi fiyat performans olarak diğer rakiplerinden üstün oluşu benim burnumda Fico di Amalfi'yi 1.liğe taşıyor.

ficoo.jpg

Kokunun kullanım zamanı tabi ki yaz. Ama yaz kokuları bence diğer mevsimlerde de kullanılabilir. Örneğin kokuyu ben kışın denemiş ve beğenip almıştım. Koku kalıcılık olarak 1 günü rahat çıkarabilir. Fakat silaj olarak 4 5 saatten sonra biraz kendi içine doğru kapanışa geçiyor.

Son olarak söyleyeceklerim; denediğim en doğal, en güzel başlangıcı olan ve beni böylesine mutlu eden nadir kokulardan..

Parfümör: Michel Girard (Givaudan – Quest)

Notalar: Greyfurt, Bergamot, Limon, Citron
İncir, Yasemin, Pembe Biber
İncir Ağacı, Sedir Ağacı, Benzoin

Şişe Dizayn: Acqua di Parma Studio

Çıkış Tarihi: 2006

Koku Sınıfı: Turunçgil, Meyve, Ağaçsı, Yeşil, Tatlı

.

Son düzenleme:

yalciner51

Pure Parfum
Satış Onaylı
Hocam kalemine sağlık. Bir solukta okudum. Benimde çok sevdiğim bir incir yorumu. Yaz için biçilmiş kaftanlardan. Adp kokuları zaten ferah yapısıyla parfüm dünyasına Creed ile birlikte damga vurdu diyebilirim.. :)
Adp candır. ;)

Meursault

Perfume Lover
Satış Onaylı
Güzel bir inceleme yazısı zevkle okudum. Yazıyı okudukça da splitte bu kokudan almadığıma pişman oldum. Elinize sağlık hocam.
Ben de performansı zayıf olur diye çekindim. Bir günü çıkartamayacak parfümlere pek sıcak bakmıyorum. Ama umduğumdan iyiymiş galiba:).

Son düzenleme:

SHaNS

Eau de Toilette
Emeğinize Sağlık güzel bir inceleme olmuş benimde merak ettiğim bir koku almayı düşünüyorum splite açılırsa kaçırmamam lazım :)

Mmtucs

Eau de Parfum
Koku güzel de bana biraz yapay geldi kokusu elimdeki dekantı bir arkadaşıma verdim o çok sevdi ben de bu vesileyle incir notasını sevmediğimi anladım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

bertugdogan

Pure Parfum
Satış Onaylı
Yaz mevsimi için düşündüğüm, sıcak bahar günlerinde kullandığım güzel incir temalı parfüm. Şişeli olarak uygun fiyata bulursam kesinlikle almayı istiyorum. Tende çok denemedim ama kıyafet üzerinde güzel performans aldığım parfüm. Güzel geri dönüşlerini alıyorum.

Mengish

Eau de Toilette
Bu güzel inceleme için teşekkürler...Yazın yaklaşması ile ADP hisseleri hızlı yükselişte kokuyorum borsasında...