İnceleme GUCCİ NOBİLE

Pomak

Perfume Lover
Satış Onaylı
Katılım
12 Kas 2016
Mesajlar
1,398
GUCCİ NOBİLE

Pek çok efsanevi kokuya imza atmış Gucci benim nazarımda dizaynırlar arasında en iyi bir kaç markadan biri, 70ler de ki ilk parfümlerinden bugün günümüze kadar popüler olmuş çok fazla sayıda şişeye sahipler, neredeyse 50 yıldır parfüm üreten markanın inişli çıkışlı yılları olsa da adından hep söz ettiren ve çok satan işlere imza attığı aşikar. İlk dönem ve daha sonraki Tom Ford' lu zirve dönemi kadar olmasa da günümüzde da araya yine bir kaç ortalama üstü parfüm sıkıştırdılar. Gucci'nin eleştirilen yönü ise Gucci yi Gucci yapan parfümleri artık üretmemesi, fakat ben çok ta bu eleştiriye katıldığımı söyleyemem neden diye sorarsanız Dior'un yaptığı gibi yapıp isimleri aynı, içindeki sıvıların ise alakasız olduğu kokuları üretip pazarlasaydı bu seferde güzelim parfümleri ne hale getirmişler diye hayıflanacaktık, hiç değilse böyle kandırılmadığımızı düşünüyorum. Misal birazdan aşağıda bahsedeceğim Nobile' i aynı isim ve aynı şişede üretmek mesele değil fakat hiç sanmıyorum ilk çıktığı gibi kokmaya devam etsin, eğer bugün Nobile üretime devam etseydi onlarca örneğinde gördüğümüz gibi alakasız yada berbat bir reformüle halini kokluyor olacaktık bundan eminim.

Bu kadar Gucci edebiyatından sonra biraz da Nobile' den bahsedeyim artık. Parfüm markanın ilk döneminin son parfümü aslında 1988 de üretimine başlanan ve 2003'e süren klasik İtalyan çizgisinde ve kendisinden önce üretilen Gucci ph 76, Gucci no:3 ,Gucci no:1 gibi yeşil şipre diye de tabir edilen meşe yosunu tabanlı aromatik bir fujer. Hatta şöyle diyebilirim kendinden iki yıl önce çıkan No:3 ün neredeyse erkek parfümü formunda devamı niteliğinde. No:3 te ki aldehitlerin yerini lavantanın alması, çiçeklerin azaltılıp baharatların eklenmesiyle tarihin benim gözümde en iyi aromatik fujeri olan Nobile ortaya çıkmış.

Nobile ( Asil ) adının hakkını veren bir parfüm gerçekten centilmen işi diye tabir edilen tarz da, klas bir çalışma. Çok fazla fujer tanımını Nobile için kullanmak istemiyorum aslında çünkü fujer deyince aklımıza hep traş sonrası, yada berber parfümü diye tabir edilen sabunsu, çok fazla değişkenlik göstermeyen lavantalılar geliyor fakat Nobile tarzının pek çok örneğinde olduğu kadar basit ve sıradan değil, kendisini çizginin üzerine taşıyan pek çok özelliğe sahip.


0a26593f175156263a9d1a243bf7531f.jpgAçılışı aslında bahsettiğim o berber parfümleri sınıfında değerlendirilmesine sebebiyet veren kısmı. Temiz ve sabunsu hissiyatın en çok belirgin olduğu yer de burası klasik lavantalı başlangıca ekşi narenciyeler eşlik ediyor, gayet ferah bir açılışa sahip ama sadece limonlu lavantalı basit bir açılışı yok inanılmaz doğal kokan ve çok net hissettiğim biberiye buruk mayhoş bir hava katmış bu başlangıca. Çok uzun sürmeyen bu açılıştan sonra benim en sevdiğim kısımları başlıyor, geçişler çok belirgin, ilk on dakikadan sonra meşe yosunu kendisini belli ediyor çiçekler ile beraber fakat çok sert bir meşe yosunu kullanımı yok, zaten biraz fazla kaçsaydı açılıştan sona kadar pek çok notanın önüne geçerdi meşe yosunu. Nobile' de kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil her şey yerli yerinde hiç bir nota birbirinin önüne geçmiyor ve hepsi sırasını bekliyor. Dediğim gibi bu kısımda çiçekler sabunsu hava azalır azalmaz ortaya çıkıyor, sardunya ve karanfil benim burnuma en belirgin gelenler. Bu çiçeksi kısımları No:3 e en çok benzeşen yanları, aralarındaki fark çiçeklerin rengi aslında No:3 de daha feminen beyaz çiçekler hakimken Nobile' de sardunya gibi karanfil gibi kırımızı renk daha erkek kullanımına uygun çiçekler tercih edilmiş, yetmemiş çok ta pürüzsüz bir sandal eklenmiş. Nobile'in kilit noktalarından birisi bence sandal kullanımı, emsallerinden ayıran ve lüks kokmasını sağlayan etkenlerde sandal ve sedir var. En çok benzetildiği ki ben benzediklerini düşünmüyorum Drakkar Noir' de ne sandal ne de diğer odunsu hissiyatı ben alamıyorum Nobile' in yanında Drakkar Noir çok tekdüze kalıyor. Parfümün yine Drakkar dan ayrılan yönlerinden biride yeşil hissiyatı, çok daha olgun bir yeşilliğe sahip fakat Polo Green gibi de tamamen çam merkezli bir orman havası yok çam ormanından ziyade pek çok bitki ve ağacı barındıran zengin bir orman gibi kokuyor, parfümde bunu sağlayan unsur köknar kullanımı, pek çok parfümde köknar var fakat Nobile' deki ayrı bir güzel kokuyor. Parfüm kapanışını ise bu tarz dan alışık olduğumuz üzere yine meşe yosunu, paçuli ve misk tabanıyla yapıyor sonlarda artık yumuşak bir tatlılıkta hakim ve bu şekilde tenden ayrılıyor.

658a571b-81e4-4b3f-84ff-9a57ac394a7c.jpgÖzet geçmek gerekirse Nobile'i günümüzde değerli kılan unsurlar ve rakiplerinden ayıran yönlerini söyle sıralayabilirim. İlk başta kullanılan materyallerin kalitesi, gerçekten çok doğal kokuyor Nobile sentetikliği neredeyse hiç almıyorum desem yeridir, yine Drakkar ve emsalleri üzerinden örneklendirmek gerekirse onlara nazaran daha niş kalitesinde kokuyor. İkincisi parfümün zengin yönü ve hissettirdikleri ne Drrakkar gibi tamamen sabunsu ne Polo gibi tamamen yeşil ne de Rive Gouche gibi tamamen berber işi ne sadece çiçeklerin hakim olduğu yeşil bir şipre. Gucci şunu yapmış 70 lerin ve 80 lerin ne kadar güzel parfümleri varsa hepsini almış toplamış 88 de şişenin içine doldurmuş ve adına da Nobile demiş. Parfüm için 70 ler ve 80 lerin tüm mirasına sahip demek çok doğru bir tanım olacaktır. Nobile' i değerli kılan bir diğer unsur ise kullanışlılığı kesinlikle demode kokmadığını söyleyebilirim 2021 de bile ofis ortamında 4 mevsim çok rahatlıkla kullanıyorum zaten centilmen yapısı gereği takım elbise ve kapalı ortam parfümü olduğunu düşünüyorum bunda biraz da düşük performansın etkisi de yok değil. Parfümün belki de tek eleştirilebilecek tarafı rakiplerinin bir tık gerisinde kalan performansı, yukarıda örneklendirdiğim parfümlerden daha az saldırgan Nobile, çok fazla kendisini hissettirmiyor etrafa, kalıcılığı tende iyi fakat sillage anlamında ortalama değerlerde. Son olarak şunu da belirtmeden geçmeyeyim Nobile'in bugün parfüm platformlarında yüksek puanlar almasında ve övülmesinde bulunabilirliğinin de zor olmasın payı büyük zaten bu sebepten ötürü de astronomik fiyatlara alıcı buluyor.
 

Leto

Extrait de Parfum
Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
365
Elinize sağlık. Nobile'nin en güzel yanlarını saymışsınız
 

esclapez

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Katılım
29 Ağu 2015
Mesajlar
567
Eline sağlık Üstad.Dekantta olsa kullanma şansı buldugum guccinin en iyi işlerinden biri.
 

ERGUN

Administrator
Yönetici
Katılım
3 Nis 2015
Mesajlar
3,415
nefis bir parfüm için nefis bir anlatım olmuş hocam. ellerine sağlık. markanın bana göre de en iyi 3 işinden bir tanesi nobile. diğerileri için pour homme (76) ve envy yi sayabilirim.
 

denondj

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Katılım
12 Eyl 2015
Mesajlar
585
Muhteşem bir parfüm ya, keşke bulabilsem yıllardır satın alma listemde :) Elinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş
 

Burakkk

Eau de Toilette
Katılım
26 Kas 2015
Mesajlar
157
Ne varsa eskilerde var gerçekten. Bu parfümleri bulmak, hele ki iyi muhafaza edilmiş bozulmamış olanlarını bulmak epey zor. Ama No 3'te sanırım erkek kullanımına epey uygun.
 

Pomak

Perfume Lover
Satış Onaylı
Katılım
12 Kas 2016
Mesajlar
1,398
Ne varsa eskilerde var gerçekten. Bu parfümleri bulmak, hele ki iyi muhafaza edilmiş bozulmamış olanlarını bulmak epey zor. Ama No 3'te sanırım erkek kullanımına epey uygun.
No:3 teki meşe yosunu nobile'den daha sert
 
Üst